Inspirace z Vídně. Spořitelna chce stavět cenově dostupné nájemní byty

Česká spořitelna informovala o založení nové dceřiné společnosti ČS Dostupné bydlení, která bude stavět cenově dostupné nájemní byty. Novou firmu, bude ze 70 procent vlastnit Česká spořitelna a zbývajících 30 procent bude vlastnit Stavební spořitelna ČS a povede ji Marek Blaha, který byl v posledních pěti letech ředitelem retailové distribuce.
Jen mezi lety 2018 a 2020 financovala Erste v rámci společného podniku s rakouským developerem takřka 2,5 tisíce nájemních bytů, z nichž je většina pronajímána za velmi dostupné ceny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nová firma podle zjištění portálu FAEI.cz ke včerejšku ještě nebyla zapsána v Obchodním rejstříku, takže nebyly k dispozici doplňující informace, např. jaké bude mít společnost základní jmění, jakou bude mít právní formu apod., ale ani zakladatelské dokumenty. Redakce v rejstříku zjistila, že v tuto chvíli existují tři spolky, které mají v názvu termín „Dostupné bydlení“ a jedna společnost s ručením omezeným, která působí v Severních Čechách.

Takže se zatím musíme spokojit s informacemi jen od „Spořky“. Model fungování její nové dceřiné společnosti má být založen na vlastní výstavbě nájemních bytů, ideálně v rámci společných projektů s municipalitami. ČS Dostupné bydlení má v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména pro potřebné profese (učitelé, zdravotní sestry, ošetřovatelky, policisté apod.).

Nájemné v těchto bytech bude poskytováno za ceny, které budou výhodnější, než jaký bude průměrný tržní nájem. „Věříme, že pro zlepšení dostupnosti bydlení v ČR pomůže inspirace z Rakouska nebo Německa, kde je legislativní a daňové prostředí více motivující a do jisté míry zvýhodňuje majitele cenově dostupných nájemních bytů a zároveň zvyšuje motivaci institucionálních investorů kapitálově vstupovat do projektů nájemního bydlení,“ informoval Marek Blaha.

PSALI JSME:
V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

„Inspirace přichází z mateřské Erste Group,“ sdělil naší redakci tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Právě ve Vídni, kde rakouská skupina sídlí, funguje velice dobrá spolupráce mezi bankami, pojišťovnami (např. pojišťovací skupinou VIG, vlastníkem české Kooperativy), developery a městem. Erste Group ve Vídni vlastní a pronajímá tisíce nájemních bytů a podstatnou část z nich pronajímá za velmi dostupné ceny.

Jen mezi lety 2018 a 2020 financovala Erste v rámci společného podniku s rakouským developerem takřka 2,5 tisíce nájemních bytů, z nichž je většina pronajímána za velmi dostupné ceny. Nedávno skupina majetkově vstoupila do developerského projektu Wien 3420, jehož cílem je vybudování více než 21 tisíc nových nájemních bytů v rámci nové vídeňské čtvrti Seestadt Aspern.

Projekty nájemního bydlení v Rakousku mají charakter joint ventures, kde banky financují výstavbu developerů na obecních pozemcích za výhodnější ceny a město zároveň získává přímý podíl na výnosech z nájmů nebo má garantované určité procento sociálních bytů pro své potřeby, či přímo část postavených bytů vlastní a dále samo pronajímá.

PSALI JSME:
Češi se musí zbavit se fetiše vlastnického bydlení

Spořitelna chce při výstavbě nájemních bytů postupovat formou společných projektů s municipalitami a využít pro stavbu cenově výhodnější obecní pozemky. „Právě takové projekty jsou typické ve Vídni, kde město poskytuje pozemky za zvýhodněné ceny pod podmínkou, že vzniknou cenově dostupné nájemní byty,“ uvedl generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.

„Budeme hledat partnery primárně mezi municipalitami, jakkoli samotná výstavba bude pochopitelně realizována se stavebními firmami a působnost ČS Dostupného bydlení určitě nechceme omezovat pouze na Prahu,“ doplnil Blaha s tím, že už proběhla informativní jednání v několika velkých městech a byla zahájena komunikace se dvěma velkými stavebními firmami.

Cena nemovitostí v ČR, jak vyplývá z dat Eurostatu, vzrostla za posledních pět let průměrně o 60 procent, přičemž jen za poslední rok o dvacet procent. Podle nejaktuálnější studie Deloitte Property Index musí Češi na koupi bytu ušetřit 12 hrubých ročních platů, což je v podstatě nejvíce z celé Evropy. Češi jsou stále velmi fixovaní na vlastnictví bytu, realita ve většině rozvinutých zemí je ale taková, že v nájmu bydlí 40-60 procent obyvatel, u nás je to sotva třetina.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Bohužel to zase bude další tunel . Nájmy dostanou přednostně kamarádi uředníku a politiku . Vše už zde bylo . Jediné co pomáhá je přímé financování obcí podle majetku . Nemusí to být ani jak nám doporučuje OECD podle % z nemovitostí , ale stačilo by platba podle m2 obytné plochy místo podle lidí jak je teď . Zvláště by to vytrhlo trn z paty malým obcím , kde je spousty rekreačních domu a hodně infrastruktury . Ty jsou na tom bity a přitom není síla která by ty prázdné nemovitosti uvolnila na trh.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?