Průměrný český fondový investor za první pololetí 2018 skončil ve ztrátě 0,89 procenta

Globální i tuzemský ekonomický růst zůstává nadále silný. I přesto index investora poklesl. Neblahou zásluhu na tom mají obchodní války prezidenta Trumpa s Čínou, Evropou a Kanadou a negativní dopad na akciové trhy. Americké akcie jsou od začátku roku ve ztrátě 1,5 procenta a evropské ztratily dokonce tři procenta. To se negativně odráží i na výkonnosti českých investičních fondů, které od začátku roku poklesly o téměř procento. Za posledních pět let je však průměrný český investor v zisku 16,37 procenta.

Index v prvním polovině roku snížily obchodní války USA a zvyšování úroků

V prvních lednových týdnech se index svezl s růstem trhů. Proto ke konci ledna vykazoval nárůst 1,5 procenta, který však doplatil na technickou korekci z února, kdy poklesly jak dluhopisové, tak akciové trhy. Akciové trhy srážely především obchodní války USA s jinými zeměmi, dluhopisové pak zvyšování úrokových měr centrální bankou Spojených států, která bojuje proti rychle rostoucí inflaci.

Nepříznivé tržní klima znamenalo, že se index ke konci března dostal na svoje dosavadní minimum 97,52 bodů. V následujících měsících však výkonnosti českého fondového investora napomohla slabá koruna, respektive silný americký dolar a euro. V polovině roku kapitálovým trhům ublížilo uvalení cel ze strany USA na EU a následné reciproční kroky Evropy.

„V návaznosti na příležitosti vidíme na trzích také více rizik, která hrála důležitou roli v prvním pololetí a která mohou znatelně zamíchat kartami v neprospěch českého fondového investora. Příkladem je geopolitická situace a její vliv na ropu, Trumpovy obchodní války, inflační riziko a růst úrokových sazeb,” varuje Jan Macek, produktový manažer poradenské společnosti Swiss Life Select a dodává: „Pevně věříme, že z nejhoršího jsme se již dostali. Zmiňované negativní faktory jsou z našeho pohledu plně vceněny ve finančních trzích, které tak mohou naplno těžit jak z pozitivních zpráv z vývoje ekonomiky, tak z uklidnění politicky motivovaných obchodních válek. Jednoduše řečeno, o moc hůře letos být nemůže. Naopak, pravděpodobněji bude mnohem lépe, než v současné době ukazují finanční trhy. Ty však letošní rok nejspíš nezakončí v tak pozitivních číslech, jako tomu bylo v roce 2017.“

Investiční fondy v posledních pěti letech vydělaly českým investorům přes 16 procent

Nepříznivý vývoj v letošním roce snížil i sledovanou dlouhodobou výkonnost indexu. Na nejdelším pětiletém horizontu se průměrný roční výnos aktuálně pohybuje mírně nad třemi procenty. To je výrazně výše než například výnosy u bankovních vkladových produktů, ale zároveň níže, než je dlouhodobý potenciál investičních fondů.

„V druhém pololetí vnímáme více příležitostí, ze kterých by měly kapitálové trhy, a především pak ty akciové, těžit. Očekáváme, že akcie budou nejvýnosnějším rizikovým aktivem, naopak myslíme si, že dluhopisové trhy budou nadále pro investora problematické, s ohledem na pokračující růst úrokových sazeb,” říká Michael Holec, analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

Profil průměrného českého investora zůstává konzervativní

Index českého investora (CII750) rozkládá také riziková aktiva ve smíšených fondech. Jednotlivá riziková aktiva na smíšené fondy byly přidány do tří základních kategorií, na akcie, dluhopisy a peněžní trh. Rizikový profil průměrného českého fondového investora je dle analýzy konzervativní, až vyvážený.   

Běžní čeští investoři mohou průběžně sledovat výkonnost zhodnocení investičního portfolia i na internetových stránkách www.cii750.cz. Na webových stránkách jsou dostupné podrobné informace o složení indexu dle typu aktiv, regionální rozložení, pozice v indexu a mnohé další ukazatele.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru