Uživatelé stravenek oceňují bezkontaktní platby, touží však po „lokálních“ dodavatelích, prozradil průzkum STEM/MARK

Přes čtrnáct procent dotázaných zaměstnanců, kteří pobírají stravenky, již využívá jejich elektronickou verzi. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který si nechal zpracovat poskytovatel e-stravenek Gusto Karta. Přes 40 procent z nich preferovalo českého poskytovatele těchto stále populárních benefitů. Český trh se stravenkami přitom ovládají tři francouzské firmy.

Bezmála osmdesát procent dotázaných navíc uvedlo, že si restauraci pro svůj oběd vybírají na základě toho, zda daný podnik přijímá jejich stravenky. „Obecně se dá říct, že pokud někteří restauratéři stravenkové kupóny či e-stravenky nepřijímají, připravují se zcela jistě o klientelu tvořící něco přes milion zákazníků,“ uvedl Lukáš Malík, marketingový ředitel Gusto Karty. V Česku stravenky pobírá jako benefit dohromady celkem asi 1 300 000 lidí.

Vzrůstající obliba je pozorovatelná také u elektronických stravenek, které se vydávají ve formě platebních karet. Malík jako hlavní důvod vidí rychlý přechod Čechů na bezkontaktní transakce prostřednictvím platebních terminálů. Elektronické stravenky fungují identicky. „Česká republika patří na globální špičku bezkontaktních plateb. V celosvětovém srovnání jsme dokonce na pomyslném druhém místě z hlediska využívání bezkontaktních plateb,“ vysvětluje a dodává: „Svou roli v tak masivní oblíbenosti sehrává jednoduchost. Povinnost zadávat PIN kód u plateb do pětistovky zcela odpadá, transakce je okamžitá. Elektronické stravenky nabízejí stejné benefity, v současné době je v Česku využívá více než 200 000 lidí. Díky zpětné vazbě našich klientů také víme, že elektronické stravenky mají ještě jednu výhodu, kterou je určitý faktor přitažlivosti. Řada zákazníků se při platbě papírky jak vystřiženými z populární hry Monopoly cítí nekomfortně.“

Na PIN přitom občas při platbě kreditní nebo debetní kartou zapomene bezmála polovina Čechů, častěji pak dle průzkumu zapomínají ženy (55,2 %) než muži (45 %). I zde tedy může mít elektronická stravenka navrch – některé totiž PIN kód vůbec nepožadují. Platební limit 500 korun na den a snadná blokace navíc umožňuje minimalizovat riziko při ztrátě nebo krádeži.

Přes 40 procent respondentů dále uvedlo, že by si přálo českého dodavatele stravenek. Současná situace na trhu totiž českým firmám příliš nenahrává.

„Pokud se zde bavíme o konkrétních číslech, je to přes půl milionu lidí, kteří by preferovali místního poskytovatele stravenek. To není marginální číslo, a zcela jistě poukazuje na fakt, že zákazníkům není to, kdo jim služby dodává, lhostejné,“ uzavírá Malík.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru