Uživatelé stravenek oceňují bezkontaktní platby, touží však po „lokálních“ dodavatelích, prozradil průzkum STEM/MARK

Přes čtrnáct procent dotázaných zaměstnanců, kteří pobírají stravenky, již využívá jejich elektronickou verzi. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který si nechal zpracovat poskytovatel e-stravenek Gusto Karta. Přes 40 procent z nich preferovalo českého poskytovatele těchto stále populárních benefitů. Český trh se stravenkami přitom ovládají tři francouzské firmy.

Bezmála osmdesát procent dotázaných navíc uvedlo, že si restauraci pro svůj oběd vybírají na základě toho, zda daný podnik přijímá jejich stravenky. „Obecně se dá říct, že pokud někteří restauratéři stravenkové kupóny či e-stravenky nepřijímají, připravují se zcela jistě o klientelu tvořící něco přes milion zákazníků,“ uvedl Lukáš Malík, marketingový ředitel Gusto Karty. V Česku stravenky pobírá jako benefit dohromady celkem asi 1 300 000 lidí.

Vzrůstající obliba je pozorovatelná také u elektronických stravenek, které se vydávají ve formě platebních karet. Malík jako hlavní důvod vidí rychlý přechod Čechů na bezkontaktní transakce prostřednictvím platebních terminálů. Elektronické stravenky fungují identicky. „Česká republika patří na globální špičku bezkontaktních plateb. V celosvětovém srovnání jsme dokonce na pomyslném druhém místě z hlediska využívání bezkontaktních plateb,“ vysvětluje a dodává: „Svou roli v tak masivní oblíbenosti sehrává jednoduchost. Povinnost zadávat PIN kód u plateb do pětistovky zcela odpadá, transakce je okamžitá. Elektronické stravenky nabízejí stejné benefity, v současné době je v Česku využívá více než 200 000 lidí. Díky zpětné vazbě našich klientů také víme, že elektronické stravenky mají ještě jednu výhodu, kterou je určitý faktor přitažlivosti. Řada zákazníků se při platbě papírky jak vystřiženými z populární hry Monopoly cítí nekomfortně.“

Na PIN přitom občas při platbě kreditní nebo debetní kartou zapomene bezmála polovina Čechů, častěji pak dle průzkumu zapomínají ženy (55,2 %) než muži (45 %). I zde tedy může mít elektronická stravenka navrch – některé totiž PIN kód vůbec nepožadují. Platební limit 500 korun na den a snadná blokace navíc umožňuje minimalizovat riziko při ztrátě nebo krádeži.

Přes 40 procent respondentů dále uvedlo, že by si přálo českého dodavatele stravenek. Současná situace na trhu totiž českým firmám příliš nenahrává.

„Pokud se zde bavíme o konkrétních číslech, je to přes půl milionu lidí, kteří by preferovali místního poskytovatele stravenek. To není marginální číslo, a zcela jistě poukazuje na fakt, že zákazníkům není to, kdo jim služby dodává, lhostejné,“ uzavírá Malík.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.