200 let od rozluštění hieroglyfů: Pařížský obelisk prošel u příležitosti výročí kompletním čištěním a rekonstrukcí

U příležitosti 200. výročí rozluštění hieroglyfů francouzským lingvistou Jean-Françoisem Champollionem společnost Kärcher v rámci svého dlouhodobého projektu čištění památek renovovala pařížský obelisk o výšce 23 metrů a váze 222 tun na Place de la Concorde (Náměstí Svornosti). Jde o největší náměstí v Paříži, které bylo vybudováno v letech 1754 až 1763.
K ochraně před jemným prachem používali specialisté celotělovou ochranu s dýchací maskou. Foto: Kärcher

Společnost informovala, že projekt je výsledkem její spolupráce s francouzským ministerstvem kultury. Znečištění tvořily především emise, výfukové plyny a zplodiny z komínů a topení. Většinu usazenin z většiny způsobilo počasí, experti pro jejich odstranění použili čističe s povrchovým tlakem 0,5 baru až 1 bar metodou nízkotlakého otryskávání mikročásticemi ze vzdálenosti 15 až 20 cm.

Tým restaurátorů vyčistil také podstavec, zlacení i rytiny a restauroval i zlatý list na vrcholu obelisku. Postaral se také o odstranění starého, nyní poškozeného spárování epoxidovou pryskyřicí a provedl nové spárování a zpevnění poškozených míst.

Obelisk na Place de la Concorde musel být vyčištěn a experti z něj odstranili emise výfukových plynů a topení. Foto: Kärcher

Obelisk byl vyroben ve 13. století př. n. l. v 19. dynastii za faraona Ramsese II. Pochází z chrámu v egyptském Luxoru a do Francie byl převezen v 19. století jako dar egyptského místokrále Muhammada Alího francouzskému králi Ludvíku Filipovi. Extrémně komplikovaná přeprava lodí do Francie trvala tři roky.

Společnost Kärcher stojí za důkladným a šetrným vyčištěním takových staveb, jako jsou pražské Národní divadlo, berlínská Brandeburská brána, socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, parku se sochami Vigeland v Oslu, Memnonových kolosů v Egyptě, sochy Velkého Buddhy v Ling Šanu v Číně či Národního památníku Mount Rushmore v americkém Black Hills.

PSALI JSME:
Saská přehrada Eibenstock se změnila ve velkoformátové umělecké dílo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.