3D modely měst pronikají do architektonických studií. Karlovým Varům pomáhají s plánováním obnovy Vřídelní kolonády

Prohlédnout si 3D model města na internetu není nic převratného. Aktivní práce s ním už ale je novinkou, která aktuálně začíná pronikat do života úředníků a do architektonických studií. Průkopníkem v tomto přístupu jsou Karlovy Vary, které modely využily při tvorbě vizí nového vzhledu Vřídelní kolonády. Společně s dodavatelem tohoto řešení, společností TopGis, za to obdržely ocenění v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2018.

Karlovy Vary jsou jedním z prvních měst, jež využívá aktuální digitální fotorealistický 3D model města ve své práci. Ze snímkování města jsme vytvořili nejen ortofotomapu s rozlišením 5 centimetrů na jeden pixel, ale především velmi podrobný 3D model města včetně reálných fasád na budovách a realistické vizualizace zeleně,“ popisuje Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která se na mobilní a letecké mapování specializuje.

Úřadům v Karlových Varech, a zejména městským architektům se díky tomu otevřely při práci nové obzory. Architekti 3D modely využili pro návrh řešení obnovy Vřídelní kolonády, jež vznikla podle návrhu architekta Jaroslava Otruby na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Za svůj návrh si město společně s dodavatelem 3D modelu odneslo z letošního ročníku soutěže Chytrá města pro budoucnost 2018 ocenění v kategorii Urbanismus chytrého města.

Práce s 3D modelem karlovarským architektům v prvé řadě dovolila lepší posouzení prostorových možností, než je tomu u klasického dvourozměrného výkresu. V kombinaci s vhodnou grafikou je to rovněž dobrý nástroj pro prezentaci záměru laické veřejnosti. Při tvorbě doporučení pro další postup ve věci Vřídelní kolonády jsme model využili jak pro stručný popis stavebně-technického stavu, tak pro vysvětlení problematiky prostorových vazeb budovy a jejího okolí,“ říká Karel Adamec, architekt Kanceláře architektury města Karlovy Vary.

Možnosti využití reálných 3D modelů pro plánování jsou široké. Architektům práce s nimi umožňuje využívat například nástrojů pro měření délek, výšek nebo ploch objektů. Přístupné jsou jim též dynamické analýzy viditelnosti, oslunění a zastínění. Ověřit si tam mohou například i to, jaké stíny vrhají budovy v libovolný den a hodinu v roce. A to nejen u stávajících budov a objektů, ale i těch plánovaných. „Mají totiž možnost do modelu nahrávat projekty nových staveb či rozvojové záměry k posuzování doplněné o katastr nemovitostí, územní plán ve 3D a další informace vhodné pro interaktivní vizualizaci města. To jim umožní podívat se, jak plánovaná stavba skutečně zapadne do stávající zástavby či podoby města,“ dodává Drahomíra Zedníčková.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.