51 % ze sta největších českých firem reportuje své nefinanční ukazatele

Povinnost uvádět ve svých výročních zprávách nefinanční ukazatele platí pro firmy veřejného zájmu od 1. ledna 2017 a je důsledkem transpozice evropské Směrnice č. 2014/95/EU do českého práva. Zbylé firmy reportují své nefinanční ukazatele na dobrovolné bázi. KPMG analyzovala výroční zprávy více než 4 900 společností ze 49 zemí za účelem zjistit úroveň nefinančního reportingu u nás a ve světě.

„Počet společností, které uvádějí své nefinanční ukazatele, v Česku meziročně vzrostl o 19 %. Přestože jde o jeden z největších nárůstů, celkové množství vykazujících společností patří k jedněm z nejnižších v regionu i ve světě,“ říká Viktor Dušek, advokát KPMG Legal. „Česká republika při transpozici směrnice nezpřísnila požadavky v oblasti nefinančního reportingu ani nerozšířila povinnost mimo okruh společností veřejného zájmu. Společnostem tak byl ponechán prostor pro dobrovolné reportování, který však většina z nich stále nevyužívá. Uvidíme, zda se spolu se vzrůstající poptávkou po nefinančních ukazatelích ze strany zákazníků, investorů a veřejnosti podíl reportujících společností ještě zvýší,“ dodává.

Tradičně si v nefinančním reportingu vedou nejlépe společnosti z Velké Británie, Japonska nebo Indie, kde nefinanční ukazatele zveřejňuje bezmála 100 % z největších společností. Slovenské společnosti jsou na tom o něco lépe než ty české, nefinanční ukazatele uvádí 55 % z nich, v loňském roce to bylo přitom 48 %. Při sektorovém pohledu nejčastěji nefinanční ukazatele zveřejňují společnosti s největším dopadem na své okolí, tedy ropný, těžební a chemický průmysl.

O PRŮZKUMU

KPMG zveřejňuje průzkum o společenské odpovědnosti firem od roku 1993. V roce 2017 se jedná o jeho desáté vydání, kterého se účastnilo 49 členských firem KPMG. Ověřili roční finanční zprávy i zprávy o společenské odpovědnosti u 100 největších firem, podle výnosů, ve své vlastní zemi.

Zdroje pro průzkum zahrnovaly zprávy a informace z webových stránek zveřejněné mezi 1. červencem 2016 a 30. červnem 2017.

Pokud firma nevydala během tohoto období žádné zprávy, byly ověřeny zprávy z roku 2015. Zprávy vydané před červnem 2015 nebyly do průzkumu zahrnuty. Zjištění z průzkumu vycházejí z analýzy pouze veřejně dostupných informací a členské firmy KPMG neměly k dispozici žádné informace přímo od firem. Průzkum zkoumá následující dva vzorky:

N100 – 100 NEJVĚTŠÍCH FIREM V KAŽDÉ ZE 49 ZEMÍ: CELKEM 4 900 SPOLEČNOSTÍ

Odborníci členských firem KPMG identifikovali firmy skupiny N100 v každé zemi na základě důvěryhodného místního zdroje; pokud nebyl žebříček k dispozici nebo nebyl kompletní, byla použita tržní kapitalizace nebo jiné vhodné měřítko. Do průzkumu byly zahrnuty firmy všech možných vlastnických struktur: kótované na veřejných trzích, státní, soukromé i rodinné.

G250 – 250 NEJVĚTŠÍCH FIREM SVĚTA

Skupina G250 představuje 250 předních společností světa uvedených v žebříčku Fortune Global 500 za rok 2016. G250 je z velké části podskupinou vzorku N100. Z G250 nebylo pouze 7 firem zahrnuto do N100.

GRI

Většina společností již pro reporting využívá definované rámce. Nejpopulárnějším je pro 63 % N100 a 75 % G250 společností takzvaný GRI rámec, který vyvinula americká platforma Global Reporting Initiative. Základní směrnice GRI je formulována tak, aby byla aplikovatelná pro všechny firmy s různou působností.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.