58 % nejhorších akcií je ztrátových. Proč je mezi akciemi tak málo velkých vítězů?

Názor
Obecně se velmi správně říká, že akcie jako třída aktiv ve svém celku vydělává v průměru okolo sedmi až devíti procent ročně. Tento průměr v sobě skrývá hned několik zrádností, ale zároveň v něm nacházíme i zajímavé příležitosti. Průměrný roční výnos akcií je pouhým průměrem, což znamená, že existují roky, kdy akcie přináší výrazně nižší výnosy nebo jsou dokonce ve ztrátě. Největší paradox však akciové zisky skrývají v rozložení výnosů mezi jednotlivými tituly.
Pokud investor chce mít co největší jistotu, že dosáhne průměrných výnosů, měl by hodně diverzifikovat. Foto: Pixabay

Mnohé investory šokuje, že veškeré pozitivní výnosy amerických akcií za posledních 90 let se rovnají akciovým výnosům čtyř procent nejúspěšnějších titulů. Zbylých 96 procent akcií z hlediska jejich počtu někdy přináší zisky jindy zase ztráty, ale v průměru po zahrnutí inflace neudrží svou kupní sílu. Další zajímavé údaje říkají, že 69 procent titulů mělo nižší zisky, než byl průměr trhu, a 58 procent nejhorších akcií mělo záporné zisky.

Investoři v klidu mohli vybrat přibližně jen každou dvacátou pátou akcii a zbytek zahodit. Jedině tak mohli dosáhnout závratných zisků. Háček je v tom, že ani sebelepší investor či portfolio manažer nedokáže předem určit, která čtyři procenta akcií budou v budoucnu závratně zisková. Musejí tedy diverzifikovat mimo jiné proto, aby snížili pravděpodobnost, že „prošvihnou“ pár velkých vítězů.

PSALI JSME:
Technologické hvězdy stahují trh ke dnu

Čím koncentrovanější je akciové portfolio, tím vyšší je riziko, že výsledky tohoto portfolia budou zaostávat za průměrem trhu. Na druhé straně ale také platí, že čím menší je počet akciových titulů, tím jednodušší je při dobrém výběru průměr porazit. Výběr jedné dobré akcie není tolik naředěn velkým množstvím dalších, horších akcií.

Naopak platí, že pokud minete hlavní trend a neinvestujete do několika málo vítězů, kterým se v současné dekádě například povedlo vybudovat světové platformy díky internetu a umělé inteligenci (mluvíme zde o gigantech typu Alphabet, Facebook, Amazon, Netflix nebo Apple), máte velký problém dosáhnout průměrných výnosů akciového trhu.

PSALI JSME:
Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější

Proč je mezi akciemi tak málo velkých vítězů? Akcie, kterým se daří lépe než ostatním díky složenému úročení zisků, postupně investorovi vynesou ve svém součtu výrazně více než 100 procent původní investice. Naopak akcie, jimž se nedaří, mohou ztratit maximálně 100 procent své hodnoty.

Pokud tedy investor chce mít co největší jistotu, že dosáhne průměrných výnosů, měl by hodně diverzifikovat. Pokud je dobrý „stockpicker“, koncentrované portfolio mu zajistí, že své dobré tipy nebude ředit. Kvalitní diverzifikace má ale i mnoho dalších výhod, například nižší výkyvy hodnoty portfolia, menší maximální pokles hodnoty a nižší riziko, že událost specifická pouze pro jednu akcii výrazně ovlivní výkonnost celého portfolia. S každou další akcií se však přírůstek pozitivního efektu diverzifikace snižuje a portfolio se stává příliš složitým. Jak říká klasik – všeho moc škodí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.