6 z 10 budoucích pracovních pozic ještě není ani definováno

Trh práce bude za dalších deset let k nepoznání. Srovnání se nabízí třeba s tím, jak výrazně se proměnil za posledních třicet let: Profese, které na přelomu 80. a 90. let patřily k perspektivním, už dnes často ani neexistují. Podle Světového ekonomického fóra do roku 2025 sice zanikne 80 milionů pracovních míst, ale dalších 130 milionů vznikne, přičemž pro šest z deseti nových profesí ještě ani neexistuje definice, natož pak pojmenování.
6 z 10 budoucích pracovních pozic ještě není ani definováno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dat z Českého statistického úřadu se pracovní trh v Česku od listopadu 1989 proměnil od základu. Mění se vzdělanost obyvatelstva, poměr mezi jednotlivými sektory i kvalifikace zaměstnanců.

Primární sektor (zemědělství) poklesl za poslední čtvrt století ze 7,4 % na 2,8 %. Lidé se od první půlky 90. let minulého století přesunuli ze zemědělství a výroby do sektoru služeb. Právě terciální sektor (služby), který zároveň ukazuje míru vyspělosti země, vzrostl od revoluce o deset procent a tvoří takřka 60 %. V porovnání s celkovým průměrem v EU (73 %) je to však stále nízké číslo.

Vzhledem k dlouholeté tradici a dobrému zázemí je Česká republika i nadále silná v průmyslu. Sekundární sektor (výroba a průmysl) u nás představuje více než třetinu trhu (37,5 %), což dalece přesahuje nejen průměr EU (25 %), ale i celosvětový průměr (30,9 %).

Počet lidí se základním vzděláním za posledních 30 let klesl asi o polovinu, nárůst zaznamenalo především dosažení středoškolského vzdělání s maturitou a zejména vysokoškolské vzdělání. Přesto však vzdělávací systém v ČR nedostatečně reflektuje změny na trhu práce a vysokoškolští absolventi mají dost často jen malou, nebo dokonce žádnou zkušenost s praxí.

Ještě komplikovanější situace je v oblasti celoživotního vzdělávání. „Na pracovištích je spolu několik generací, každá potřebuje v celoživotním učení něco jiného a taky něco, co by je spojovalo. Máme tady generace 40+, kterou čeká ještě dvacet let aktivního pracovního života a u ní to není o rekvalifikaci, ale o kontinuálním vzdělávání pro pracovní kariéru v době digitalizace a robotizace,“ domnívá se Peter Dosedla, generální ředitel společnosti Manuvia.

Trh práce se dnes podle něj už konstantně mění. Stejně jako se dramaticky zkracují cykly změn v technologiích a průmyslu, tak i pracovní pozice rychle vznikají a zanikají. Zatímco ještě v 90. letech definovaly trh práce v podstatě tři základní okruhy – zemědělství, průmysl a služby s přidanou hodnotou, dnes bychom mohli pracovní pozice s trochou nadsázky rozdělit na zanikající, existující a nově vznikající.

PSALI JSME:
Chybějí řemeslníci, pořádně si za ně připlatíte

Od revoluce mezi zaměstnanci výrazně přibylo specialistů, zato se nedostává řemeslníků, případně také pomocné nekvalifikované síly. „Každým rokem se snižuje počet absolventů odborných učilišť, učňovské obory jim nejsou dostatečně představovány jako zajímavá volba,“ vysvětluje Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

„Dnešní nedostatek uchazečů o manuální práci v Česku způsobuje, že firmy s trochou nadsázky berou všechny, kdo mají ruce, nohy a dostaví se na pohovor,“ říká Tomáš Surka ze společnosti JobConnector. Zjednodušené a zrychlené hledání lidí do továren má však řadu negativních důsledků. Firmy musí vydávat více peněz na kontrolu kvality odvedené práce, což snižuje samotnou produktivitu.

Český pracovní trh je možné zasytit zaměstnáváním zahraničních pracovníků, kteří mají potřebné dovednosti a zejména chuť pracovat. Není proto divu, že se české firmy stále častěji poohlížejí po pracovních silách ze zahraničí. „Jelikož je zájemců o práci v Česku například na Ukrajině dostatek, můžeme provádět rozsáhlá výběrová řízení. Ještě na Ukrajině pracovníky do výroby důkladně otestujeme a vybereme mezi nimi ty nejvhodnější pro hledané pozice,“ vysvětluje Surka.

PSALI JSME:
Jak rychle získat Ukrajince do české firmy? Na tříměsíční vízum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.