6,5 milionu korun. Stát vyplatil nejvyšší individuální náhradu škody za nezákonné stíhání

Názor
Po čtyřletém nezákonném trestním stíhání se český občan domáhal vůči státu náhrady ušlého příjmu, který měl získat v nové pracovní pozici. Po druhém odvolání a celkem deseti letech, kdy se poškozený expert před důchodem domáhal spravedlnosti, mu soud pravomocně přiznal náhradu majetkové újmy ve výši přes 6,5 milionu korun. Tu v červnu stát zaplatil.
Jak informovala advokátní kancelář Polverini Strnad, která poškozeného experta zastupovala, jde o nejvyšší částku, která byla dosud českým státem z titulu náhrady škody přiznána. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zkušený odborník před důchodem přišel díky nezákonnému trestnímu stíhání o možnost nástupu do nové pracovní pozice a jeho kariéra se tak zhroutila. Přestože nyní uzavřený soudní spor představuje obrovský úspěch a nejvyšší částku, kterou soudy u těchto sporů přiznaly, situaci poškozeného to narovná pouze částečně.

Podobné případy totiž mají zásadní dopad na osobní i pracovní život – vždyť tato kauza se táhne celkem deset let. Po celou dobu byl dotyčný ve stresu a naprosto mu to tak zničilo nejlepší období života, kdy byl na vrcholu kariéry a měl nejvíce zkušeností. Za ty by mu náležela i odpovídající vysoká mzda, která by ho dobře zaopatřila na důchod. Místo toho si mohl jen drobně přivydělávat.

PSALI JSME:
Trestat za daňové úniky nebude možné dvakrát

Nezákonné stíhání pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku trvalo téměř čtyři roky. Trestní stíhání bylo nakonec zastaveno s odůvodněním, že nešlo o trestný čin. Stíhání ale bylo zahájeno právě v době, kdy poškozený úspěšně absolvoval výběrové řízení na expertní pozici v jedné z velkých firem, a ta s ním jednání o nástupu do nové funkce ukončila kvůli trestnímu stíhání.

Po zastavení trestního stíhání se pak expert domáhal vůči státu mimo jiné náhrady ušlého zisku ze zmařeného nástupu do funkce. „Poté, co byla jeho žaloba soudem prvního stupně dvakrát zamítnuta, podařilo se nám po podání druhého odvolání dosáhnout přiznání náhrady ušlého zisku ve výši přes 6,5 milionu korun – tedy nejvyšší částky, která byla dosud soudy z titulu náhrady škody přiznána.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Firmám se od července zjednoduší administrativa spojená se změnami ve statutárních orgánech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Povinné ručení od prosince v novém?

Zákon o povinném ručení, tedy přesně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, má už něco „najeto“. Účinný je 23 let a prošel řadou novelizací. Proto je namístě zákon nový, jehož účinnost se předpokládá těsně před …

Home office? Změny spíše kosmetické

Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB