74 % českých čtenářů eshopy nezlákaly. Preferují papírovou knihu a knihkupectví, říká průzkum

Češi jsou národem čtenářů, k jejich nejoblíbenějším knižním žánrům patří beletrie a romány, detektivky, thrillery nebo fantasy. Ačkoliv má 73 % nějakou oblíbenou knihu, kterou si klidně přečtou vícekrát, upřednostňují nově vydané knihy s novými příběhy. Před čtením z displeje stále vede klasická papírová kniha, pro kterou si čeští čtenáři rádi dojdou osobně do knihkupectví. Do něj chodí 69 % Čechů i „jen tak“, krátí si tak čas nebo získávají přehled o nových knižních titulech. Většina Čechů také plánuje darovat knihu jako vánoční dárek svým blízkým, vyplývá to z průzkumu knihkupectví Luxor, který zpracovala agentura Rondo Data.

Kniha neztrácí své kouzlo. 80 % Čechů upřednostňuje klasickou knihu před čtením z obrazovky

Četba je u Čechů oblíbená. Na základě výzkumu agentury Rondo Data čte většina populace ráda (77 %) a to nejčastěji beletrii a romány (20 %), detektivky a thrillery (19 %) a fantasy knihy (17 %). K nejméně čteným žánrům patří humorné knihy (5 %), cestopisy (3 %) a biografie (2 %). Většina českých čtenářů preferuje nově vydané knihy s novými příběhy (61 %) před knižními „klasikami“, které jsou staré i desítky let (39 %). Navzdory tomu má ale 73 % z nich nějakou oblíbenou knížku, kterou si klidně přečtou vícekrát. Ani ve světě moderních technologií neztrácí kniha své kouzlo, před četbou z obrazovky by si jí vybralo 80 % respondentů, kteří čtou knihy. Co se týče místa, nejčastěji čtou doma (75 %), v hromadné dopravě (10 %), v práci (6 %) a venku v parku či na zahradě (5 %). Pouze 10 % Čechů knihy nečte.

Raději knihkupectví, než eshop

V nákupu knih upřednostňují Češi kamenné prodejny. Více než třetina nakupuje knihy online málo kdy (30,97 %), další jen výjimečně (21,86 %) nebo nikdy (21,65 %). Těch, který nákup knih online většinou upřednostní před osobní návštěvou prodejny, je necelých 26 %. V kamenných obchodech se jim lépe vybírá ten správný dárek (53 %), nebo jdou nakoupit jiné zboží a v knihkupectví se staví cestou, čímž ušetří poštovné (26 %). Dále je na nákupu knih přes eshop odrazuje obava, že objednávka nedorazí včas (11 %), nebo dorazí poškozená (10 %). Knihkupectví je také pro mnoho Čechů místem, kam chodí „jen tak“ (69 %). Většina z nich se tam jde podívat, co mají nového v nabídce (47,39 %), další si tak krátí čas, když na někoho čekají apod. (22,08 %). Cíleně pro nějaké zboží jde do knihkupectví třetina respondentů.

Darovat knihu k Vánocům plánuje 77 % Čechů

Knihy kupují Češi běžně častěji sobě (61 %), než druhým jako dárek (39 %). S blížícím se obdobím Vánoc ale plánuje svým blízkým koupit nějakou knihu 77 % z nich, většina jí ještě nemá vybranou (48,30 %), menší část už má v nákupu jasno (28,44 %).

Průzkum na vzorku 2 500 respondentů ve věku 14-65 let realizovala společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Tipy na dárky, které pomáhají. Jaké jsou mezi Čechy nejoblíbenější?

Dárky, které pomáhají potřebným, jsou mezi Čechy čím dál tím oblíbenější. Nabízí totiž netradiční způsob, jak obdarovat blízké a zároveň udělat dobrý skutek. Koupí dárkového certifikátu lidé ročně přispějí až statisíce korun na pomoc lidem v nouzi doma i v zahraničí.

Zaměstnanci Sberbank splnili více než 300 vánočních přání

Zaměstnanci Sberbank plní vánoční přání dětem a seniorům. Klientům domovů seniorů či dětem pobývajícím v dětských domech nakoupili přes 300 dárků, o které si napsali Ježíškovi. Na Štědrý večer si tak ti mladší rozbalí vytouženou panenku, auto na ovládání, dřevěné kostky nebo stavebnici, ti starší pak pěknou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru