Ceny bydlení, elektřiny, vepřového, cukru či tvrdého alkoholu citelně rostou

Názor
Zdražující bydlení, elektřina, ale také třeba vepřové, cukr nebo tvrdý alkohol – to vše vede k nejvýraznějšímu zdražování v Česku od roku 2012. Poměrně rychlý růst cen zpevňuje korunu, protože zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka (ČNB) zvýší úrokové sazby již poměrně brzy.
Cukr patří mezi tradičně kolísavé složky, které se neřadí do tzv. jádrové inflace. Foto: Depositphotos.com

Míra inflace v prosinci zrychlila na úroveň 3,2 % meziročně. Byla tak nejvyšší od roku 2012. Zdražování v posledních měsících loňského roku bylo nejrychlejší za více než sedm let a se vstupem do roku 2020 se situace nezmění – citelný růst cen pokračuje, i kvůli zavedení spotřební daně z tabáku či alkoholu a dalším novoročním změnám.

Koncem roku 2019 tak míra inflace zůstala nad horní mezí tolerančního pásma inflačního cílování, v rozporu s předpoklady z první poloviny roku, kdy se obecně očekával její sestup k úrovni inflačního cíle ještě před koncem loňska. Inflační tlaky silně podporuje stále poměrně vysoká jádrová inflace, v níž se zejména promítá citelný růst mezd.

Nadále svižně rostou ceny bydlení, ale na vyšší úrovni zůstává také dynamika cen v oblasti energií, zejména elektřiny, dále lihovin nebo některých potravin, jako je vepřové či cukr, což jsou tradičně kolísavé složky, které se neřadí do tzv. jádrové inflace.

PSALI JSME:
Zdražování v Česku je nejprudší od roku 2012. Roste pravděpodobnost, že ČNB zvýší brzy úroky

Naopak protiinflačně působí vývoj v mezinárodním prostředí. Polevují totiž tlaky v oblasti dovozu, a to kvůli nejistotám v globálním ekonomickém prostředí, které jsou odrazem obchodní války mezi USA a Čínou, stále nedořešeného brexitu, nárůstu protekcionismu, ale také otazníků v oblasti environmentálních opatření týkajících se energetického nebo automobilového průmyslu.

Zásadní součástí dovozu je i ropa a ropné produkty, jejichž cena zůstala v prosinci meziročně níže, což korigovalo tlaky na obecný růst cen.

K cíli ve výši dvou procent se bude míra inflace letos shora přibližovat postupně během prakticky celého letošního roku. Za celý letošní rok vykáže inflace úroveň 2,7 procenta. Nelze vyloučit, že centrální banka zvýší i v reakci na vyšší než očekávanou inflaci své úrokové sazby, a to už během prvního letošního čtvrtletí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Zavřít reklamu ×
  1. Já si přeji chleba za 100 kč,rohlík za 10 kč,kg cukru za 50 kč,benzín a naftu taky za 50 kč/l. AŤ si kobliháři přijdou na své. Když jsem před 6 lety varoval tady na diskuzích občany před Babišem tak jsem schytal jen nadávky a urážky.

  2. Kašlu Vám všem na cukr a jiný kraviny. Nepřijatelně k českým výplatám roste cena energií a veřejných slueb. K čemu máme stovky úředníků kteří sedí na Energetickém Regulačním Úřadu ?????? Kdejakej trouba jako třeba Eon (rakouský majitel) oznámí zdražení a všichni jen kývnou. Mimochodem Rakušáci nejvíc protestovali proti Temelínu) a to jsou i operátoři internetu a mobilních sítí atd. Proč krmíme z našich daní flákače z uměle vytvořených, státem štědře placených úřadů ???? Nad tím se zamyslete Vy – voliči.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.