Šíření koronaviru sráží korunu na měsíční minimum vůči dolaru, akcie padají, trhy jsou opět nervózní

Názor
Na trhy se v pátek odpoledne středoevropského času vrátila nervozita kvůli šíření nákazy novým typem čínského koronaviru. Ve Spojených státech byl – zatím neoficiálně – oznámen třetí případ nakažení touto infekcí. Zpráva poslala hlavní ukazatel amerického akciového trhu, index Standard & Poor's 500, na jeho denní minimum.
Poprvé od propuknutí nákazy včera citelněji zhodnocovalo také zlato, což je další klasické bezpečné útočiště, mezi něž se řadí také americký dolar. Foto: Depositphotos.com

Výnos desetiletých amerických dluhopisů se v reakci propadl na nejnižší úroveň od přelomu října a listopadu loňského roku. To znamená, že investoři přesouvají svůj kapitál do takzvaných bezpečných útočišť typu amerických dluhopisů, jejichž cena tak roste, takže výnos klesá.

Poprvé od propuknutí nákazy včera citelněji zhodnocovalo také zlato, což je další klasické bezpečné útočiště. Česká koruna vůči dolaru oslabila na svoji nejnižší úroveň za poslední takřka měsíc, neboť i americká měna – na rozdíl od české – se řadí mezi nejvyhledávanější světová bezpečná útočiště.

Pokud se šíření infekce nepodaří zamezit, začnou investoři počítat možné škody na světové ekonomice. Středně těžká až těžká pandemie, například chřipkového onemocnění, způsobuje celosvětově škodu 570 miliard dolarů ročně, takže sebere 0,7 procenta ročního globálního ekonomického výkonu, plyne z odhadu Světové banky.

Například šíření infekce SARS v roce 2003 způsobilo škodu za padesát miliard dolarů. Infekce MERS, jež v roce 2015 propukla v Jižní Koreji, přiměla tamní centrální banku snížit své úrokové sazby rekordně nízko, neboť těžce poznamenala turistický ruch v zemi a tamní spotřebitelské tržby.

Agentura Bloomberg odhaduje, že trhy se nyní dostanou do paniky v tom případě, kdy by se škoda na světovém ekonomickém výkonu způsobená novým typem koronaviru odhadovala v letošním roce na jedno procento světového ekonomického výkonu, což v cenách konce roku 2018 odpovídá zhruba 860 miliardám dolarů. Infekce by se také musela výrazněji rozšířit i do klíčových světových ekonomických celků, jako jsou Spojené státy či Evropská unie.

Epidemiologové a další experti se domnívají, že dlouhodobě v zákrytu číhá vir, resp. nějaká jmutace, či bakterie zatím nespecifikované „infekce X“, která se dříve či později rozšíří po celém světě jako před více než sto lety takzvaná španělská chřipka – s potenciálně obdobně devastujícími účinky. Španělská chřipka v letech 1918 až 1920 usmrtila až sto milionů lidí. Zatím nelze vyloučit, že touto „infekcí X“ není právě se šířící nákaza koronavirem. To trhům pochopitelně na klidu nepřidává.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spekulanti se snaží vydělat na panice kolem koronaviru

Zavřít reklamu ×
  1. Koruna klesla vůči Dolaru kvůli virusu v Číně?…..hodně vtipná reakce.
    Už jen proto, že nelegálně žijící Číňani v USA a návštěvy jejich příbuzných z jejich domoviny na čínský nový rok jsou vyšší riziko pro šíření nákazy a to nejen v čínských čtvrtích jejich velkoměst.
    Menší riziko v ČR je jen Praha.
    Takovej nelegál co dostane koronavirus ani k doktoru nepůjde a bude vydávat jídlo v asijskym bistru dokavad to s nim nesekne někde na ubytovně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.