ABCD investora: Geopolitika a vaše portfolio aneb Proč optimismus na trhu (ne)vydrží

Anketa
Investoři se po vlně výprodejů způsobených obavami o zdraví bank opět vrací k riziku. Jejich nákupní apetit přiživují signály brzdící inflace a také víra, že čísla, která přinese začínající výsledková sezóna, potvrdí, že opětovný růst na akciovém trhu nestojí na vodě. Výzvy a příležitosti s tím spojené komentují členové expertního týmu ABCD investora a hosté.
Bankovní minikrize se nakonec může ukázat jako „dar z nebes“, který přiblížil konec kapitoly zpřísňování měnové politiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podrobně se očekávanému vývoji trhů v květnu bude věnovat ABCD v pondělí 24. dubna. Přímý přenos první části zaměřený na transformaci evropského průmyslu můžete sledovat od 16:30 na YouTube Investičního webu. Po vypnutí kamer bude diskuze pokračovat v komorním prostředí za účasti členů AZ klubu. Podrobnosti nabízejí webové stránky ABCD.

Tomáš Daňhel, Saxo Bank: Květen bude extrémně zajímavý na české i globální scéně. Doma nás čeká výplata dividend a v centru dění bude ČEZ. Na pomezí lokálního a globálního dění je pak česká měna. Ta se výrazně nadechla a vůči dolaru posílila o celou korunu. Napříště to ale bude to mít velmi těžké, i proto, že v květnu zasedne Fed (centrální banka USA, pozn. red.), a pokud dojde ke zvýšení sazeb, opět se ztenčí úrokový diferenciál, z něhož koruna těží.

Významný růst zaznamenaly také evropské akcie, především německý trh. Jak index DAX zareaguje na potenciální zvýšení sazeb Evropská centrální banka (ECB)? To vše může vytvářet zajímavé příležitosti, především pro aktivnější tržní hráče.

Roman Chlupatý, Alternative Perspectives: Čína a spol. se už více než dekádu snaží otupit moc, kterou Spojeným státům zaručuje kontrola nad hlavní měnou a nad finanční infrastrukturou globální ekonomiky. Zmrazené rezervy ruské centrální banky a odstřihnutí ruských finančních ústavů od SWIFTu v tomto zapůsobily jako urychlovač.

PSALI JSME:
ABCD investora: Únor bude na trzích divoký, tyto sázky by (přesto) mohly potěšit

Revoluci přesto nečekejte, pokračující erozi pozice dolaru a západních finančních institucí a institutů ale ano. To přispěje k fragmentaci globální ekonomiky, která pro investory znamená potřebu připravit se na pomalejší růst a také nutnost investovat do hlavních tahounů světa napřímo.

Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: Podceňovaný „Mount Everest“ peněz, které byly vytištěny v letech 2020 a 2021, mizí jen pomalu. To vysvětluje matoucí rozdíl mezi negativním očekáváním a optimistickou realitou na akciovém trhu.

V minulých krizích korporátní katastrofy jako Long-Term Capital Management či Bear Stearns potrestaly trhy hlubokým pádem a „vysátím“ likvidity. Dnes jsou pády Silicon Valley Bank, FTX (krypoburza) a spol. naopak považovány za příležitosti k nákupu. Všechny technické důkazy ukazují na vysokou likviditu a vysokou toleranci vůči riziku. Trh je prostě ve znamení býka, který bude nejspíš „řádit“ do konce jara.

Jan Macek, Conseq Investment Management: V posledních měsících jsme byli svědky nebývalého posilování české koruny. V květnu se tento trend může obrátit. S tím, jak rostou úrokové sazby na euru i dolaru, se snižuje úrokový diferenciál, a tedy atraktivita naší měny.

PSALI JSME:
ABCD investora: Přijde po tržní párty kocovina? I v té lze nakonec dobře nakoupit…

I když jsme teprve na začátku druhého čtvrtletí, trhy již vyhlíží konec roku, kdy by mělo přijít očekávané snížení úrokových sazeb a ukončení měnových intervencí. A toto očekávání by se mělo do kurzu koruny začít postupně zaceňovat. Z pohledu měnové spekulace bychom tedy měli být v bodě, kdy se zřejmě vyplatí spekulovat na posílení tvrdých měn vůči koruně.

Kristina Hooper, Invesco: Zdá se, že s příchodem dubna problémy kolem bank v USA i Evropě ustaly. Tedy alespoň prozatím. Důkazem zklidnění situace na trhu je i pokles indexu strachu VIX pod dvacet bodů. Pozornost se nyní přesunula k ekonomickým datům, ta z USA ukázala na další zlepšení inflačních vyhlídek.

Bankovní minikrize se nakonec může ukázat jako „dar z nebes“, který přiblížil konec kapitoly zpřísňování měnové politiky, jejíž pokračování by jinak hrozilo vyústěním v (zásadní) hospodářskou recesi. Averze vůči riziku slábne, přesto má podle mě v dnešním prostředí smysl diverzifikované a defenzivně orientované portfolio.

Autor je členem organizačního týmu projektu ABCD investora
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč dnes (ne)kupovat i banky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.