ABCD investora: Přijde po tržní párty kocovina? I v té lze nakonec dobře nakoupit…

Signály, že to nejhorší nemá světová ekonomika za sebou, se množí. Část expertů proto předpovídá po dvouměsíčním posilování akcií a dalších rizikových aktiv opětovný pád. Podle neméně početné a respektované skupiny tržních hráčů ale to nejhorší máme za sebou a vzestupný trend, navzdory občasným drobným korekcím, vytrvá.
Část expertů předpovídá po dvouměsíčním posilování akcií a dalších rizikových aktiv opětovný pád. Podle neméně početné tržních hráčů ale to nejhorší máme za sebou a vzestupný trend vytrvá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nad tím, jak v této nejisté době investovat, se zamýšlejí členové expertního týmu ABCD investora a hosté. Podrobně se očekávanému vývoji trhů v březnu bude v pondělí 27. února od 16:30 věnovat přímý přenos zaměřený primárně na budoucnost velkých (amerických) technologických společností, který nabídne YouTube kanál Investičního webu.

Jan Macek, Conseq Investment Management: Máme za sebou dva velmi silné měsíce a tím – z pohledu akciových trhů – velmi dobrý začátek roku. Ten navíc navázal na neméně silný závěr roku loňského. Dohromady tak akcie už odmazaly zhruba dvacet procent ztráty zaznamenané během roku 2022. Dle našeho názoru lze nyní očekávat korekci tohoto trendu.

Ceny akcií se totiž opět dostávají do příliš vysokých pásem. A právě to radíme napříště pozorně sledovat. Konkrétně doporučujeme sledovat některý z akciových valuačních ukazatelů, například našimi portfoliomanažery oblíbený Buffettův valuační indikátor. Příliš vysoké hodnoty by totiž naznačovaly obrat trendu a začátek výprodejů.

PSALI JSME:
ABCD investora: Únor bude na trzích divoký, tyto sázky by (přesto) mohly potěšit

Štěpán Uherík, ViDa Capital: Svět v posledních měsících pobláznila umělá inteligence, zejména pak hračka zvaná ChatGPT. Jde o první masám dostupnou ukázku toho, jak zásadně tato technologie změní naše životy. I v kontextu dosavadní reakce veřejnosti se očekává, že sektor robotiky a umělé inteligence v příštích letech výrazně poroste.

Investoři, kteří hledají expozici na tomto trhu přes ETF, už dnes mají z čeho vybírat: Namátkou First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics ETF, iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF nebo Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF nabízejí sázku na společnosti zabývající se vývojem a aplikací umělé inteligence a souvisejících technologií.

Tomáš Daňhel, Saxo Bank: Na přelomu ledna a února proběhlo ostře sledované zvýšení sazeb americké centrální banky a také Evropské centrální banky. Zejména americké indexy reagovaly pozitivně, nicméně nyní opět hledají směr. Na pozadí tohoto dění – a možná neprávem mimo pomyslné záře reflektorů – jsou komodity.

PSALI JSME:
Fed zvyšuje úrokové sazby

Po lednovém růstu, kdy si například zlato připsalo téměř 6,5 procenta, nastala změna trendu. Výrazně vyšší volatilitou si prošlo i stříbro. Kam se nyní oba drahé kovy vydají? Období inflace by jim mělo spíše prospívat, velkou roli nicméně v tomto bude hrát americký dolar. Všechny tři předchozí vrcholy u amerických sazeb byly následovány výrazným růstem ceny zlata.

Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: Evropský akciový trh naznačuje, že jsou investoři připraveni ignorovat špatné zprávy, které mohou v příštích šesti až devíti měsících nadále přicházet z ekonomiky. Namísto toho se podle všeho budou soustředit na pozitiva, která se rýsují na vzdálenějším horizontu.  Vypadá to tak, že je čas nakupovat akcie a obecněji riziko a zároveň prodávat defenzivní aktiva.

Z tohoto pohledu se nám jeví jako zajímavý mimo jiné trh START pražské burzy nabízející rizikové, ale potenciálně výnosné tituly. Konkrétně v tuto chvíli analyzujeme například společnosti Bezvavlasy, FIXED.zone a Pilulka Lékárny slibující na stávajících cenových úrovních zajímavý růst ve střednědobém horizontu.

PSALI JSME:
Zlato rozjelo rok 2023 na dobré vlně, možná překoná hranici 2 000 dolarů za unci

Andrea Ferancová, ESPIRA Investments: Nejen v kontextu covidové pandemie mě velmi zaujal sektor vzdělávání, kde jsou narušovány klasické, zaběhnuté modely. On-line výuka a obecněji posun našich životů do on-line prostoru spustily významné změny. To mi přijde jako velmi zajímavá příležitost, a to jak ve formě nákupu fondů, tak v podobě přímých vstupů do firem, které se vzdělávání „v moderním hávu“ věnují.

Souvisí to přitom i s dalšími významnými trendy poslední doby, jako jsou digitalizace, robotizace, umělá inteligence a onshoring neboli návrat části výroby z Číny a dalších rozvíjejících se trhů na Západ. To bude měnit potřeby jednotlivých firem a celých ekonomik. Moderní vzdělávání by tomu mělo jít naproti.

Autor je zakladatelem projektu ABCD investora
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB