Advent v Kadani: Betlém od řezbáře samouka

Obrazem
V samém historickém centru někdejšího královského města Kadaně byl o letošním adventu k vidění jeden z mechanických vyřezávaných betlémů chomutovského řezbáře Josefa Fialy. Městečko, které se nápadně podobá Chomutovu, má 254 ručně vyřezaných figurek z lipového dřeva, z toho je 83 v pohybu. Betlém byl vyroben v letech 1995-2000.
Amatérský betlémář a řezbář Josef Fiala začal svůj betlém vytvářet v polovině devadesátých let. Dnešní podoba betlému je menší a je mobilní, takže se z něj každý rok můžou potěšit v jiném místě. Foto: FAEI.cz/autor

Vyřezané figurky představují svět první republiky. Ukazuje výjevy ze života ve městě i na vesnici, kde prezentuje převážně stará a v některých případech již neexistující řemesla a domácí práce. Vidět zde můžete například kuchařku, jak válí těsto, kominíka, hasiče a různé řemeslníky a jejich nářadí a dokonce i otvírací kadibudku.

Kadibudka, na snímku nahoře uprostřed, se právě otevírá. Foto: FAEI.cz/autor

Josef Fiala, původem rodák z Prahy, se do severních Čech dostal ve dvou letech s rodiči po konci druhé světové války a zbytek života – až do roku 2014 – prožil Chomutova. Původním povoláním byl valcíř trub ve VTŽ  Chomutov (válcovny trub a železárny), posledních téměř dvacet let svého profesního života jezdil s autobagrem.

V betlému pochopitelně nechybí ani ústřední biblická scéna se Svatou rodinou. Anděl na střeše chléva je přitom poněkud předimenzovaný. Foto: FAEI.cz/autor

Vyřezávat prý Fiala začal náhodou, přičemž jeho životním snem bylo vyřezat mechanický betlém. Vytváření figurek do betlémů se věnoval ve svém volném čase. Vyřezávat začal v roce 1977 a to pouze hlavy čertů a čarodějnic, pak se pustil do loutek Spejbla a Hurvínka a posléze i Krakonoše a Švejka.

Člověk neví, na co se dřív dívat a děti netrpělivě čekají, kdy dřevaři konečně přeříznou kládu, a chlap rozštípne načaté poleno. Foto: FAEI.cz/autor

Jeho prvním pokusem o mechanický betlém byly figurky na vodní pohon. Postavičky však by pro betlém příliš velké, a proto je pak naistaloval vnoučatům na zahradu. S nápadem, aby pro chomutovské muzeum vyřezal mechanický betlém, přišla během tradiční výstavy betlémů v roce 1994 bývalá dlouholetá kurátorka vánočních výstav Eva Šamšulová.

Úchvatnou scénu tvoří hořící dům, před kterým stojí hasiči se starou stříkačkou. Foto: FAEI.cz/autor

Fialovi se nápad zalíbil a o rok později, v listopadu 1995, přinesl do muzea prvních 101 figurek, z toho sedmatřicet se pohybovalo. Fialův betlém totiž poháněly elektromotorky používané pro pohon stěračů nákladních automobilů.

Fialovo vyřezané městečko se nápadně podobá Chomutovu. Foto: FAEI.cz/autor

Během dalších let pak amatérský řezbář přidával vždy po jednom stole, až se jeho dílo rozrostlo do úctyhodných rozměrů. Betlém měřil osm krát jeden a půl metru a dokončen byl v roce 2000. Ve finální verzi bylo v betlémě 444 figurek a 129 z nich se pohybovalo. Betlém byl ještě v roce 2007 součástí sbírky chomutovského muzea, které jej zařadilo mezi své unikátní sbírkové předměty.

V betlému nesmí chybět scéna z vesnické zabijačky. Foto: FAEI.cz/autor

V současně době je betlém v majetku Jaroslava Stejného, bývalého kastelána zámku Jezeří a Červený Hrádek, řezbáře, výtvarníka a provozovatele muzea čertů v Úštěku, Pekelných sklepů ve Žluticích, Labyrintu pohádek v Doksech a Muzea čarodějnic v Kadani, kde byl betlém od března do listopadu 2014 umístěn.

Pes čeká na kus masa, co odpadne řezníkovi na zem, zatímco pijani v hospodě si dopřávají. Foto: FAEI.cz/autor

Poté byl instalován do pojízdné roubené chaloupky o rozměrech dva krát pět metrů a v prosinci 2014 premiérově představen na chomutovských vánočních trzích. Mechanický betlém byl poté vystavován i na dalších místech: Kadani, Chomutově, zámku Červený Hrádek, Úštěku, Liberci, Karlových Varech či Vrchlabí.

Žena s válečkem se chystá ne pečení, vedle ní sousedka šije na stroji Singer. Foto: FAEI.cz/autor

V letech 2019-2020 prošel mechanický betlém značnými úpravami. Musel být vyměněn původní podvozek, byl opraven a značně odlehčen materiál roubené chaloupky, ale hlavně byla zrenovována a zmodernizována celá mechanika betlému. Velký podíl na veškerých opravách má Emil Stejný, jemuž vděčíme za současnou podobu betlému.

Nalevo se kymácí ženská v červené halence, jak šlape zelí, další vedle ní zelí připravuje a modrooká blondýna stlouká máslo. Foto: FAEI.cz/autor

Aktuální podoba Fialova betlému je oproti původní nemobilní verzi výrazně zmenšena, takže místo 444 figurek je k vidění jen 254 ručně vyřezaných figurek, z toho více než 80 je v pohybu (oproti původním 129).

Letošní adventní trhy v Kadani Fialův betlém nepochybně osvěžil. Foto: FAEI.cz/autor

Betlém byl o letošním adventu v Kadani k vidění zdarma, ale kdo chtěl, mohl do kasičky vhodit drobné – odměnou mu bylo, že si vyslechl přání. Přestože Fialův novodobý betlém nedosahuje kvalit jiných vyřezávaných uměleckých děl, na vánočních trzích v Kadani byl letos v záplavě stánků se svařákem, punčem či trdelníkem nepochybně zpestřením.

PSALI JSME:
Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB