Advent v Kadani: Betlém od řezbáře samouka

V samém historickém centru někdejšího královského města Kadaně byl o letošním adventu k vidění jeden z mechanických vyřezávaných betlémů chomutovského řezbáře Josefa Fialy. Městečko, které se nápadně podobá Chomutovu, má 254 ručně vyřezaných figurek z lipového dřeva, z toho je 83 v pohybu. Betlém byl vyroben v letech 1995-2000.
Amatérský betlémář a řezbář Josef Fiala začal svůj betlém vytvářet v polovině devadesátých let. Dnešní podoba betlému je menší a je mobilní, takže se z něj každý rok můžou potěšit v jiném místě. Foto: FAEI.cz/autor

Vyřezané figurky představují svět první republiky. Ukazuje výjevy ze života ve městě i na vesnici, kde prezentuje převážně stará a v některých případech již neexistující řemesla a domácí práce. Vidět zde můžete například kuchařku, jak válí těsto, kominíka, hasiče a různé řemeslníky a jejich nářadí a dokonce i otvírací kadibudku.

Kadibudka, na snímku nahoře uprostřed, se právě otevírá. Foto: FAEI.cz/autor

Josef Fiala, původem rodák z Prahy, se do severních Čech dostal ve dvou letech s rodiči po konci druhé světové války a zbytek života – až do roku 2014 – prožil Chomutova. Původním povoláním byl valcíř trub ve VTŽ  Chomutov (válcovny trub a železárny), posledních téměř dvacet let svého profesního života jezdil s autobagrem.

V betlému pochopitelně nechybí ani ústřední biblická scéna se Svatou rodinou. Anděl na střeše chléva je přitom poněkud předimenzovaný. Foto: FAEI.cz/autor

Vyřezávat prý Fiala začal náhodou, přičemž jeho životním snem bylo vyřezat mechanický betlém. Vytváření figurek do betlémů se věnoval ve svém volném čase. Vyřezávat začal v roce 1977 a to pouze hlavy čertů a čarodějnic, pak se pustil do loutek Spejbla a Hurvínka a posléze i Krakonoše a Švejka.

Člověk neví, na co se dřív dívat a děti netrpělivě čekají, kdy dřevaři konečně přeříznou kládu, a chlap rozštípne načaté poleno. Foto: FAEI.cz/autor

Jeho prvním pokusem o mechanický betlém byly figurky na vodní pohon. Postavičky však by pro betlém příliš velké, a proto je pak naistaloval vnoučatům na zahradu. S nápadem, aby pro chomutovské muzeum vyřezal mechanický betlém, přišla během tradiční výstavy betlémů v roce 1994 bývalá dlouholetá kurátorka vánočních výstav Eva Šamšulová.

Úchvatnou scénu tvoří hořící dům, před kterým stojí hasiči se starou stříkačkou. Foto: FAEI.cz/autor

Fialovi se nápad zalíbil a o rok později, v listopadu 1995, přinesl do muzea prvních 101 figurek, z toho sedmatřicet se pohybovalo. Fialův betlém totiž poháněly elektromotorky používané pro pohon stěračů nákladních automobilů.

Fialovo vyřezané městečko se nápadně podobá Chomutovu. Foto: FAEI.cz/autor

Během dalších let pak amatérský řezbář přidával vždy po jednom stole, až se jeho dílo rozrostlo do úctyhodných rozměrů. Betlém měřil osm krát jeden a půl metru a dokončen byl v roce 2000. Ve finální verzi bylo v betlémě 444 figurek a 129 z nich se pohybovalo. Betlém byl ještě v roce 2007 součástí sbírky chomutovského muzea, které jej zařadilo mezi své unikátní sbírkové předměty.

V betlému nesmí chybět scéna z vesnické zabijačky. Foto: FAEI.cz/autor

V současně době je betlém v majetku Jaroslava Stejného, bývalého kastelána zámku Jezeří a Červený Hrádek, řezbáře, výtvarníka a provozovatele muzea čertů v Úštěku, Pekelných sklepů ve Žluticích, Labyrintu pohádek v Doksech a Muzea čarodějnic v Kadani, kde byl betlém od března do listopadu 2014 umístěn.

Pes čeká na kus masa, co odpadne řezníkovi na zem, zatímco pijani v hospodě si dopřávají. Foto: FAEI.cz/autor

Poté byl instalován do pojízdné roubené chaloupky o rozměrech dva krát pět metrů a v prosinci 2014 premiérově představen na chomutovských vánočních trzích. Mechanický betlém byl poté vystavován i na dalších místech: Kadani, Chomutově, zámku Červený Hrádek, Úštěku, Liberci, Karlových Varech či Vrchlabí.

Žena s válečkem se chystá ne pečení, vedle ní sousedka šije na stroji Singer. Foto: FAEI.cz/autor

V letech 2019-2020 prošel mechanický betlém značnými úpravami. Musel být vyměněn původní podvozek, byl opraven a značně odlehčen materiál roubené chaloupky, ale hlavně byla zrenovována a zmodernizována celá mechanika betlému. Velký podíl na veškerých opravách má Emil Stejný, jemuž vděčíme za současnou podobu betlému.

Nalevo se kymácí ženská v červené halence, jak šlape zelí, další vedle ní zelí připravuje a modrooká blondýna stlouká máslo. Foto: FAEI.cz/autor

Aktuální podoba Fialova betlému je oproti původní nemobilní verzi výrazně zmenšena, takže místo 444 figurek je k vidění jen 254 ručně vyřezaných figurek, z toho více než 80 je v pohybu (oproti původním 129).

Letošní adventní trhy v Kadani Fialův betlém nepochybně osvěžil. Foto: FAEI.cz/autor

Betlém byl o letošním adventu v Kadani k vidění zdarma, ale kdo chtěl, mohl do kasičky vhodit drobné – odměnou mu bylo, že si vyslechl přání. Přestože Fialův novodobý betlém nedosahuje kvalit jiných vyřezávaných uměleckých děl, na vánočních trzích v Kadani byl letos v záplavě stánků se svařákem, punčem či trdelníkem nepochybně zpestřením.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB