Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Kos černý býval v některých regionech nejrozšířenějším ptákem zahrad, ale po loňsku ho razantně ubylo. Například v Praze a ve středních Čechách skoro vymizel. Hromadný úhyn způsobil vir Usutu, který může nakazit i člověka. Ve většině případů sice nezpůsobuje významnější potíže, ale u osob s oslabenou imunitou mohou vyvolat vážné zdravotní komplikace, známé jsou například infekce centrálního nervového systému.
Ještě předloni se při pozorování ptáků kos vyskytoval na 98 zahradách ze sta, nyní už jen zhruba na 58. Foto: Pixabay

Vir Usutu byl poprvé izolován v padesátých letech minulého století v Africe. Do Evropy se podle České společnosti ornitologické rozšířil v roce 1996, kdy způsobil hromadné úhyny v Itálii. Od té doby se dostal do dalších evropských zemí včetně Česka. První mrtvý pták s virem Usutu byl kos nalezený v Brně v roce 2011.

Vloni se znovu objevil ve velkém v Česku, což mimo jiné potvrdilo i sčítání ptactva. Zatímco předloni se při vánočním pozorování ptáků především na krmítku kos vyskytoval na 98 zahradách ze sta, nyní už jen zhruba na 58.

„Ačkoliv je vir schopen nakazit relativně široké spektrum ptačích druhů, kosi a sovy jsou k této infekci obecně velmi citliví a infekce u nich často končí smrtí. Pokud však jedinec nákaze nepodlehne, získá imunitu, která ho před opakovanou infekcí chrání,“ upřesňuje Lada Hofmannová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Choroba šířená komáry

Vir Usutu přenášejí komáři. V uplynulém roce mohlo k jeho šíření u nás přispět dlouhotrvající teplé počasí, které komárům vyhovuje. Na početné úhyny kosů začala upozorňovat ornitology a další experty laická veřejnost. Genetické analýzy českých vědců zkraje letošního roku potvrdily podezření, že na vině je skutečně vir Usutu.

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zkoumaly desítky uhynulých kosů v Praze a Brně. „Zatímco kmeny viru detekované v Praze jsou příbuzné virům zachyceným v Německu, Belgii a Francii, v Brně byly prokázány kmeny geneticky podobné vzorkům z Rakouska a Maďarska,“ sdělil Václav Hönig, virolog z Parazitologického ústavu.

Přestože v minulém desetiletí vir Usutu způsobil hromadná úmrtí ptactva například v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Rakousku nebo Maďarsku, nikdy se nestalo, že by konkrétní druh zcela vyhynul, a to ani lokálně. To potvrdil i Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické: Epidemie jsou v přírodě poměrně běžné, vyhynutí kosa ale nehrozí.

PSALI JSME:
Novoroční ohňostroje dokážou domácí mazlíčky potrápit. Nejvíce ohrožení jsou ale ptáci

Nebezpečí pro lidi

Vir Usutu může nakazit i člověka. Infekce obvykle nemá žádné příznaky, případně zasáhne člověka jen lehčí formou. Pacient může mít teplotu, být unavený, někdy se může objevit vyrážka anebo dokonce žloutenka. Více ohrožení mohou být lidé s oslabenou imunitou, u nichž byly v minulosti zaznamenány i případy vážných infekcí centrálního nervového systému.

Virové onemocnění Usutu patří spolu s významnými patogeny člověka, jako jsou klíšťová encefalitida, žlutá zimnice či horečka Západního Nilu, do čeledi Flaviviridae.

PSALI JSME:
Infekci hepatitidy C šíří desítky tisíc Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Lita se z jednoho konce sveta na druhy ,lidi jsou jako sileni,porad se premistuji z destinaci po celem svete..jsme premnozeny druh,ktery likviduje ostatni vory na Zemi..ekologicka stopa letadel zde zustava nekolik staleti,ovlivnujeme pocasi na mnoho let dopredu,je to proste des!!Take toto prispiva k rozsirovani viru,bakterii,nakaz..!Lidstvo se chova jako rakovina v tele planety….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Rolovat nahoru