Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Kos černý býval v některých regionech nejrozšířenějším ptákem zahrad, ale po loňsku ho razantně ubylo. Například v Praze a ve středních Čechách skoro vymizel. Hromadný úhyn způsobil vir Usutu, který může nakazit i člověka. Ve většině případů sice nezpůsobuje významnější potíže, ale u osob s oslabenou imunitou mohou vyvolat vážné zdravotní komplikace, známé jsou například infekce centrálního nervového systému.
Ještě předloni se při pozorování ptáků kos vyskytoval na 98 zahradách ze sta, nyní už jen zhruba na 58. Foto: Pixabay

Vir Usutu byl poprvé izolován v padesátých letech minulého století v Africe. Do Evropy se podle České společnosti ornitologické rozšířil v roce 1996, kdy způsobil hromadné úhyny v Itálii. Od té doby se dostal do dalších evropských zemí včetně Česka. První mrtvý pták s virem Usutu byl kos nalezený v Brně v roce 2011.

Vloni se znovu objevil ve velkém v Česku, což mimo jiné potvrdilo i sčítání ptactva. Zatímco předloni se při vánočním pozorování ptáků především na krmítku kos vyskytoval na 98 zahradách ze sta, nyní už jen zhruba na 58.

„Ačkoliv je vir schopen nakazit relativně široké spektrum ptačích druhů, kosi a sovy jsou k této infekci obecně velmi citliví a infekce u nich často končí smrtí. Pokud však jedinec nákaze nepodlehne, získá imunitu, která ho před opakovanou infekcí chrání,“ upřesňuje Lada Hofmannová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Choroba šířená komáry

Vir Usutu přenášejí komáři. V uplynulém roce mohlo k jeho šíření u nás přispět dlouhotrvající teplé počasí, které komárům vyhovuje. Na početné úhyny kosů začala upozorňovat ornitology a další experty laická veřejnost. Genetické analýzy českých vědců zkraje letošního roku potvrdily podezření, že na vině je skutečně vir Usutu.

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zkoumaly desítky uhynulých kosů v Praze a Brně. „Zatímco kmeny viru detekované v Praze jsou příbuzné virům zachyceným v Německu, Belgii a Francii, v Brně byly prokázány kmeny geneticky podobné vzorkům z Rakouska a Maďarska,“ sdělil Václav Hönig, virolog z Parazitologického ústavu.

Přestože v minulém desetiletí vir Usutu způsobil hromadná úmrtí ptactva například v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Rakousku nebo Maďarsku, nikdy se nestalo, že by konkrétní druh zcela vyhynul, a to ani lokálně. To potvrdil i Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické: Epidemie jsou v přírodě poměrně běžné, vyhynutí kosa ale nehrozí.

PSALI JSME:
Novoroční ohňostroje dokážou domácí mazlíčky potrápit. Nejvíce ohrožení jsou ale ptáci

Nebezpečí pro lidi

Vir Usutu může nakazit i člověka. Infekce obvykle nemá žádné příznaky, případně zasáhne člověka jen lehčí formou. Pacient může mít teplotu, být unavený, někdy se může objevit vyrážka anebo dokonce žloutenka. Více ohrožení mohou být lidé s oslabenou imunitou, u nichž byly v minulosti zaznamenány i případy vážných infekcí centrálního nervového systému.

Virové onemocnění Usutu patří spolu s významnými patogeny člověka, jako jsou klíšťová encefalitida, žlutá zimnice či horečka Západního Nilu, do čeledi Flaviviridae.

PSALI JSME:
Infekci hepatitidy C šíří desítky tisíc Čechů

Sdílet:
  1. Lita se z jednoho konce sveta na druhy ,lidi jsou jako sileni,porad se premistuji z destinaci po celem svete..jsme premnozeny druh,ktery likviduje ostatni vory na Zemi..ekologicka stopa letadel zde zustava nekolik staleti,ovlivnujeme pocasi na mnoho let dopredu,je to proste des!!Take toto prispiva k rozsirovani viru,bakterii,nakaz..!Lidstvo se chova jako rakovina v tele planety….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Kde najdete novodobé poklady? Geocaching baví Česko

Pro jednoho „droga“, pro druhého příjemné zpestření během výletů v přírodě a ve městech. Geocaching je fenoménem 21. století. Stačí pouze připojení k internetu, chuť si zasoutěžit a „poklad“ může být váš. Kešky …

Clark Gable a jeho DC-3 „Dakota“. Víme, kde skončila

Do dnešních dnů se zachovalo jen málo soukromých letadel, s nímž cestovalo tolik vlivných osobností a celebrit, jako právě s letounem DC-3 „Dakota“, které v letech 1956 až 1960 patřilo slavnému americkému herci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru