Agresivní zvyšování úrokových sazeb v USA skončilo, vysoké sazby však přetrvají

Názor
Americká centrální banka, Fed, ve středu zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Po čtyřech zvýšeních sazby o 0,75 procentního bodu jde o první známku blížícího se konce zvyšování sazeb. Ty se aktuálně dostaly do pásma 4,25-4,5 procenta. Ačkoli zvyšování sazeb bude ještě několik měsíců pokračovat, jde o jasnou známku toho, že vrchol zvyšování sazeb se blíží.
Americká centrální banka, Fed, ve středu zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na druhé straně je potřeba dodat, že tento vrchol bude pravděpodobně výše, než Fed předpokládal ještě v září. Tehdy ve svém „dot plot“, tedy průzkumu mezi jednotlivými členy rady guvernérů, projektoval pro konec roku 2022 sazby pod úrovní 4,5 procenta a pro konec roku 2023 mediánovou sazbu na úrovni 4,6 procenta.

Fed má stále poměrně těžkou práci v tom, že ve svých rozhodnutích váží řadu protichůdných faktorů a dat. Po úterních datech ohledně americké inflace to vypadá, že dlouho nevídaná série agresivního zvyšování sazeb začíná nést své ovoce.

PSALI JSME:
Americká inflace se v listopadu znovu snížila

V listopadu se snížila jak meziroční míra inflace, tak i míra jádrové inflace, které Fed přikládá mnohem větší váhu. Na druhé straně však stojí velmi silný trh práce ve Spojených státech. Soukromý sektor v listopadu vygeneroval 263 tisíc nových pracovních míst, což výrazně překonalo odhady analytiků.

Zároveň zůstávalo neobsazeno více než deset milionů pracovních míst. Tyto faktory spolu s pokračujícím růstem mezd působí v ekonomice proinflačně. I z tohoto důvodu je tedy pravděpodobné, že i když se blížíme ke konci zvyšování sazeb, samotné období, po které zůstanou na vysokých úrovních, bude delší, než se původně předpokládalo.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Centrální banky v Evropě i USA zvýší sazby shodně o padesát bazických bodů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.