„Ahoj kamarad, pošli sto euro. Až to skonči, bude super masaž,“ vzkazuje Egypťan Čechům

Říká si Jim, býval masérem a donedávna prodával procedury v hotelových lázních v egyptské Hurghádě, kam k Rudému moři každoročně jezdily tisíce Čechů. Žoviální padesátník se na pláži domluví pěti jazyky, s hosty to umí. Občas prohodí českou peprnou hlášku o některých částech těla, a tím si většinou hned získá sympatie.
„Ahoj kamared, pošli sto euro. Až to skonči, bude super masaž,“ píše Egypťan Čechům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jenže pandemie nového koronaviru z Číny má celosvětově na turistiku horší dopad, než teroristické útoky na rekreanty na tuniských plážích před pár lety. Nebo v jiných částech světa. Tehdy, i když najednou zemřely desítky lidí, strach poměrně rychle opadl a cestovky, i samy hotely, nalákaly turisty na nižší ceny.

A teď? „Ahoj kamarad, jak se maš? Jak česky holky? Tady je to v pr…,“ říká Jim vulgárně a bez obalu v hlasové zprávě, kterou poslal přes jednu sociální síť. Rozeslal ji hostům, s nimiž se během jejich dřívějšího pobytu v Egyptě poznal více. Podle Jima ještě před půl rokem byli v Hurgádě alespoň arabští hosté, ale teď už nejsou ani oni. „Ani Angličani, ani Němci, ani Srbové, ani Češi, ani Ukrajinci, ani Poláci,“ vypočítává.

Minulý týden poslal další hlasovou zprávu. Z lámané němčiny přechází do lámané češtiny. „Jsme kamarad, jsme přitel…, je to na ho… , pomoc…,“ bez servítek hodnotí (nejen) svou situaci. „Pošli sto euro, pět se euro. Až ty do hotelu přijet, vše dostaneš, tady paradni lazeň, masaž,“ říká skoro plačtivě Jim.

PSALI JSME:
Nejrizikovější dovolenkovou destinací je Egypt

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Ukazuje to, mimo jiné, že v ekonomické tísni nejsou jen lidé Česku – a zejména ti z gastronomie a turismu. Propad obratu v globálním turismu, letecké přepravě, gastronomii a na ně navázaných oborech míří do astronomických částek.

Že by se desítky milionů lidí ve všech koutech světa rychle „překvaltovaly“ na jinou práci, to těžko. Všichni nenajdou uplatnění v kurýrních službách, jako skladníci v obchodech či jako rozvozci jídel. Zoufalí lidé pak dělají zoufalé věci, a skutečná vlna, nejen ta pandemická, se pak může vzedmout a valit se. Nejprve jednou zemí, pak další. Známe to z historie – v Evropě to byl třeba revoluční rok 1848.

Taková vlna z davů, kterým je už vlastně všechno jedno, pak snadno smete dosud zavedené režimy… Ostatně tzv. arabské jaro, které na severu Afriky začalo před deseti lety, ještě neskončilo. Pak může nastat počátek rychlého kolapsu civilizací – nikoliv jejich zánik, ale skoková výměna pořádků a zavedených systémů, jak ve svých přednáškách velmi poutavě a podloženě popisuje egyptolog Miroslav Bárta.

PSALI JSME:
Žijeme jako dávné civilizace před kolapsem, říká egyptolog Bárta

O práci v cestovním ruchu může přijít každý druhý

I proto bychom Jimovo aktuální poselství z Egypta neměli brát na lehkou váhu. I když zní tak nějak obyčejně, může značit zrod přelomových změn. Centrální bankéři sice chrlí miliardy nových peněz, ale Jimovi zatím nic nepřišlo, a dokud se opět nerozjede turistika, ani nic nepřijde. A takových, jako je Jim, je dnes na celém světě přes sto milionů, jen svým bývalým zákazníkům neposlali hlasovou zprávu.

Podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) mezinárodní cestovní ruch do nástupu pandemie koronaviru představoval asi 25 až 30 % všech světových služeb a zaměstnával přes 100 milionů osob. Jeho podíl na celkovém světovém HDP činil deset procent.

Očekává se, že cestovní ruch může kvůli koronaviru globálně přijít až o 50 milionů pracovních míst, přičemž nejvíce zasaženou oblastí bude Asie, kde by šlo o 30 milionů pracovních míst. Podle odhadů v Evropě může jít až o sedm milionů. A pro dokreslení: V ČR bylo do první vlny v cestovním ruchu zaměstnáno na čtvrt milionu lidí.

PSALI JSME:
Kvůli koronaviru změnila plány na dovolenou téměř polovina Čechů

×
 1. Princip koronaviru je ožebračit miliony lidí aby pár jedinců zbohatlo. Kdo to pořád nechápe je hlupák! Dokud budou světu vládnout šílenci jako Elon Musk nebo Bill Gates tak bude jenom hůř. Ten prvně jmenovaný chce připravit miliony lidí o svobodu volného pohybu(na ten jeho prolobovaný el. krám má jen zlomek lidí,po pár letech minimální dojezd a nová baterie dražší než zůstatková cena auta),Gates chce „jenom“ snížit populaci lidí na planetě na 1 miliardu(takový novodobý Hitler).

  • A odkdy světu vládne Bill Gates a Elon Musk?? Ty seš nějakej cvok z blazince co? Přestaň číst kraviny, konspirační teorie a přestaň psát svoje dementní úvahy

   • Bezplatné office teams pro školy umí parádně zotročit počítač. Vyzkoušené na dceřině noťasu. Komu patří? Microsoft Gates

 2. Kamarád – mohl by třeba s jinejma kamarádama mas
  érama zase začít stavět další pyramidu.

 3. v článku píší že centrální bankéři chrlí nové peníze… pravdou ale je že Centrální banka od letošního léta – myslím od července- přestala dolar tisknout

 4. Žádnej Gates ,Musk ale nejlíp se dokážou zničit sami Češi.A to i bez cizí pomoci.Těch profíků můžeme i exportovat.Bohužel je nikdo nechce.

 5. Zelí nepiš blbosti. FED tiskne měsíčně 120 miliard USD. bude vesele pokračovat dál. Včera zasedali a potvrdili tisk.

  https://www.investicniweb.cz/news-fomc-zasedani-listopad-2020/

  Americká centrální banka potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv „minimálně dosavadním tempem“. Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

 6. Zelí nepiš blbosti. FED tiskne měsíčně 120 miliard USD. Včera zasedali a potvrdili tisk.

  https://www.investicniweb.cz/news-fomc-zasedani-listopad-2020/

  Americká centrální banka potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv „minimálně dosavadním tempem“. Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

 7. Taky mi píše jeden. Říká si Mason Jayden US seržant, který byl na misi v Sýrii a v současnosti je ve věznici v Nizozemsku, prý prý pro migraci. Tak pro ilustraci úryvek….jen bezdůvodně mluvíš, jak si myslíš, že tu částku teď mám se mnou, řekl jsem ti, abys mi poslal peníze, abych se odtud mohl zachránit, ale ty jsi odmítl, jsem na tebe … naštvaný  . Tak jestli můžete, tak mu něco pošlete, když tu tak nabádáte k zasílání peněz, milá redakce

  • Nikoho k zasílání peněz nenabádáme. Snad pomůže, pokud si text přečtete ještě jednou a pozorněji.
   Redakce

 8. Milá redakce, text jsem si opravdu přečetla. A v kontextu s příběhem s Jimem to tak celkově vyznívá, byť to samozřejmě nepíšete na plná ústa a někteří empatičtější čtenáři by to takto mohli pochopit

  • Milá čtenářko,
   chápeme, že si to tak někteří čtenáři mohou vyložit, ale opravdu nikoho k zasílání peněz nenabádáme. Děkujeme, že nás čtete.
   Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch se vloni propadl do 90. let

Český cestovní ruch se v roce 2020 propadl zpět do 90. let. Ubytovalo se meziročně o polovinu méně hostů. Závěrečné čtvrtletí přineslo až 90procentní úbytek hostů. Nezachránilo to ani nadějné otevřené léto, ani …

Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

Cestovní ruch v ČR zaznamenal loni historický propad. Počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 10,778 milionu. To znamená, že meziročně došlo k …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru