Air Bank, Fio banka a Moneta zakládají alianci pro bankovní identitu

Tři tuzemské banky – Air Bank, Fio banka a Moneta Money bank – dnes informovaly ve společném prohlášení o tom, že se dohodly na založení společné platformy k poskytování tzv. bankovní identity v České republice. Tato platforma bude otevřena i všem ostatním tuzemským bankám.
Tzv. bankovní identitu (BankID) bude možné v Česku využívat už od ledna příštího roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro klienty zapojených bank nebude z pohledu používání bankovní identity zpočátku podstatný rozdíl. Svým klientům totiž nabídne službu bankovní identity každá banka sama, nově vzniklá aliance bude banky zastupovat pouze při jednání s poskytovateli on-line služeb.

Zakládající společnosti aliance jsou přesvědčeny, že princip otevřeného a rovného vlastnictví platformy umožní v oblasti digitální identity poskytovat ty nejlepší služby. V nově ustanovené alianci se tak budou moci všechny zapojené banky podílet na dalším rozvoji bankovní identity v České republice rovným dílem.

Takzvanou bankovní identitu (BankID) bude možné v Česku využívat už od ledna příštího roku. Jejím prostřednictvím získají klienti bank univerzální digitální klíč – identitu – pro získání přístupu k širokému spektru služeb a účtů jak ve veřejné, tak i soukromé sféře.

PSALI JSME:
Bezhotovostní společnost se neosvědčila. Doklady ale možná už brzy budeme nosit v telefonu, říká šéf Státní tiskárny cenin

Tuzemská BankID je silně inspirována úspěšnými modely ze zahraničí, a to zejména ze severských zemí, kde vedla až k 87% penetraci trhu a významným způsobem ovlivnila způsob poskytování služeb ze strany bank, pojišťoven, telco operátorů, e-commerce poskytovatelů a mnohých dalších subjektů.

Díky bankovní identitě získají klienti bank – fyzické osoby – univerzální digitální „klíč“ (digitální identitu), který bude možné využívat pro získání přístupu k širokému spektru služeb a účtů jak ve veřejné, tak i v soukromé sféře.

Cílem je zjednodušit vzájemnou komunikaci a podpořit digitalizaci a dostupnost produktů a služeb fungování napříč jednotlivými sektory. BankID např. zajistí bezpečný nástroj pro plnou identifikací klientů v on-line prostředí a umožní také plně uznatelný digitální podpis klientských smluv.

PSALI JSME:
Se státem elektronicky moc nekomunikujeme. Česko ve využívání e-governmentu zaostává

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru