Akcie Applu vylétly na historický rekord. Díky naději na konec obchodní války i na dohodu o brexitu

Názor
Spojené státy a Čína dnes dosáhly částečné dohody o smíru v obchodní válce. Závěr jednání je základem pro širší, celkovou dohodu o obchodní příměří, kterou by prezidenti obou zemí mohli podepsat ještě letos. Peking by v rámci dnešní dohody měl odkupovat více zemědělských produktů, Spojené státy na oplátku zmírní svoji uplatňovanou či chystanou celní politiku vůči Číně.
Akcie společnosti Apple vystoupaly na své historické maximum a klíčový index evropských akcií, Stoxx Europe 600, poskočil nejvýrazněji od letošního ledna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americké akciové trhy reagovaly na zprávu citelným vzestupem. Pečetily tak celkově dobrý den pro světové akcie, jelikož zprávy o možné částečné dohodě prosakovaly již v uplynulých hodinách, kdy Trump v nadějeplném duchu tweetoval.

Akcie společnosti Apple vystoupaly na své historické maximum a klíčový index evropských akcií, Stoxx Europe 600, poskočil nejvýrazněji od letošního ledna. Zejména právě evropským akciím pomohly i dobré zvěsti o možné dohodě ve věci brexitu. Ty pomohly zpevnit také britské libře.

Příznivé páteční zprávy signalizují, že hrozbu zásadního celosvětového útlumu mohou politici odvrátit, pokud se budou umět dohodnout a nebude jim k tomu chybět vůle. Zdá se, že vrcholní světoví politici si stále zřetelněji uvědomují, že obchodní válka ekonomicky poškozuje obě strany sporu a vlastně celý svět a že rovněž případný brexit bez dohody by napáchal ekonomickou škodu nejen v Británii, ale také ve zbytku EU.

Pokud by dnešní pozitivní zprávy znamenaly obrat jak v obchodní válce, tak ve věci brexitu, šlo by o mimořádně příznivou zprávu pro globální ekonomiku, a pochopitelně tedy také pro ekonomiku českou. Opadla by totiž do značné míry nejistota, která podvazuje například investiční aktivitu firem. Míra nejistoty v oblasti hospodářské politiky je přitom na nejvyšší úrovni za poslední desetiletí, jak vyplývá z příslušného indexu, který sestavují přední ekonomové z USA.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jednání USA a Číny krachují, Čechům zlevní benzín i nafta

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru