Akcie Boeingu padají. Pro firmu nemohlo přijít zřícení letadla v Číně v horší dobu

Názor
Akcie amerického výrobce letadel Boeing se v pondělí během obchodování před otevřením burzy citelně propadaly, o 6,8 procenta. Děje se tak v důsledku zřícení letadla tohoto výrobce v Číně. Na palubě stroje společnosti China Eastern bylo více než 130 lidí.
Pondělní tragická nehoda přichází pro Boeing v nejhorší možnou dobu. Ilustrační foto: Triple Tree – http://www.airliners.net/photo/China-Eastern-Airlines/Airbus-A330-343/2577002/L/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38074065

Jde o letadlo typu 737-800 NG (New Generation). Výroba tohoto modelu skončila v roce 2019, poslední kus byl dodán začátkem roku 2020. Na sérii navazuje řada 737 MAX. Právě „Maxy“ zaznamenaly v krátkém časovém sledu dvě fatální nehody v letech 2018 a 2019, pročež po druhé z nich došlo k časově nejdelšímu odstavení konkrétního typu letadla v dějinách letectví.

V Číně se „Maxy“ do komerčního provozu dosud nevrátily. Pondělní tragická nehoda tak přichází pro Boeing v nejhorší možnou dobu. Neboť společnost se zrovna připravuje pro znovuuvedení „Maxů“ do provozu právě v Číně.

Tragédie představuje první fatální nehodu stroje aerolinky China Eastern od roku 2004. Tehdy pád jejího letadla ve Vnitřním Mongolsku usmrtil 53 lidí na palubě a dva na zemi. Akcie aerolinky se v reakci na havárii v pondělí na burze v Hongkongu propadly o 6,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie Boeingu padají. Výrobce letadel čelí největší ztrátě ve své historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB