Akcie českých vývojářů eMan vyletěly hned první den obchodování téměř o třetinu

Minulý pátek se poprvé volně obchodovaly akcie české softwarové společnosti eMan. A to jak na trhu Start pražské burzy, tak i na burze RM-Systém, kterou provozuje Fio banka. Ta se s ohledem rozhodla na velký zájem svých klientů akcie eMan na RM-Systému duálně zalistovat. Podobně se obchoduje na obou burzách i s akciemi výrobce obuvi Prabos nebo se zpracovatelem kůží Karo.
Vlevo Jiří Horyna, výkonný ředitel eMan, vpravo Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Foto: Archív

Historicky nejúspěšnější veřejná nabídka akcií (IPO) na trhu START zaznamenala hned první obchodní den další rekord. Obchodování bylo zahájeno za upisovací cenu 51 Kč a ukončilo obchodování na 60 korunách. Nárůst kurzu byl tedy o 17,65 %, přičemž celkový objem obchodů činil 2,8 milionu korun.

Ještě lepšího zhodnocení ale akcie eMan dosáhly v RM-Systému, kde závěrečný kurz dosáhl 67,50 korun a kde objem obchodů dosáhl téměř pěti a půl milionu korun. Kurz akcií tak za jediný den vyskočil přes 32 procenta.

„Je patrné, že zajímavý růstový příběh v perspektivním sektoru vytvořil vysoce atraktivní mix pro domácí investory na pozadí trvajícího technologického boomu v zámoří. Na základě mimořádného výsledku IPO předpokládám vysoký zájem investorů o tento titul i v návazném sekundárním obchodování,“ uvedl David Lamač z Fio banky.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Vzhledem k tomu, že objednávky akcií eMan v rámci veřejné nabídky akcií přesáhly počet nabízených cenných papírů o rekordních 111 procent, došlo ke značnému krácení investorů. Podle Františka Bostla ze společnosti Starteepo, která se na IPO podílela, budou mít ti, kdo by chtěli realizovat svoji investici v plné výši, možnost dokoupit si dané akcie na sekundárním trhu.

Čeští vývojáři eMan, kteří se zabývají vývojem zakázkového softwaru, jsou v pořadí již sedmou obchodovanou firmou v segmentu malých a středních podniků na trhu Start. Investoři ji skrze IPO ohodnotili na 100 milionů korun. Získané peníze z upsaných akcií eMan použije na svůj další rozvoj, možné akvizice a také na splacení části bankovních úvěrů.

Většinovými vlastníky firmy, kteří budou i nadále ovládat více než 51 procent společnosti, zůstávají původní čtyři zakladatelé v čele s výkonným ředitelem Jiřím Horynou. Přes dvě procenta akcií drží zaměstnanci firmy a zhruba 47 procent připadá na nové akcionáře z řad fondů i drobných investorů. Firma vloni dosáhla loni obratu téměř 170 milionů korun a zaměstnává bezmála 120 lidí.

PSALI JSME:
Na pražskou burzu vstupuje vývojářská firma eMan

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB