Akcie ČEZ po oznámení pololetních výsledků rostou, trh je však hodnotí smíšeně

Názor
Akcie ČEZ zareagovaly na dnešní oznámení pololetních výsledků energetické společnosti růstem. Aktuálně si dnes polepšují o 1,5 procenta. Za uplynulý měsíc jsou však přesto níže, a to zhruba o jedno procento. Takový vývoj dobře vystihuje, jak trh dnešní výsledky hodnotí: Ani pozitivně, ani negativně, tedy smíšeně. Celkový verdikt trhu je střídmý a střízlivý, bez toho či onoho výrazného hodnotícího znaménka.
Akcie ČEZ po oznámení pololetních výsledků rostou, trh je však hodnotí smíšeně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příznivé jistě je, že koronavirová krize letos nezanechala na hospodaření společnosti tak výrazný šrám, jak se předpokládalo na jaře. To je vývoj symptomatický pro širší tuzemskou ekonomiku, včetně jejího trhu práce: Jarní obavy se zatím nepotvrzují.

To však neznamená, že se nemohou naplnit na podzim. Vedení ČEZ však zjevně počítá s tím, že i kdyby se tak stalo, celoroční hospodaření firmy utrpí méně, než se během vrcholné koronavirové krize čekalo.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala lepší výsledek, resp. tedy mělčí propad, než třeba ekonomika německá či rakouská, což přispívá k utlumení nepříznivého dopadu koronavirové krize právě i na ČEZ.

Slabší dopad koronavirové krize na ČEZ ovšem má své meze. Nižší poptávka, zapříčiněná koronavirovou krizí, se promítla do nižšího objemu produkce a do nižších tržeb z distribuce a těžby.

PSALI JSME:
ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny

To, že ČEZ zlepší svůj výhled pro letošní rok jak v oblasti hrubého provozního zisku (EBITDA), tak zisku čistého, trh víceméně očekával, takže v kursu akcií už je dnes potvrzený relativně příznivý vývoj do značné míry započítán.

Trh se shoduje, že akcie ČEZ by měly v příštích dvanácti měsících posílit. Tržní odhady se však liší v míře tohoto zhodnocení. Optimistické analýzy hovoří o čtyřicetiprocentním zhodnocení akcií firmy, konsensus se však kloní spíše k 10 až 15procentnímu nárůstu ceny.

I takový odhad je však třeba brát s rezervou, zejména s ohledem na stále značnou míru nejistotu v tuzemské i světové ekonomice, kterým stále hrozí závažný průběh druhé vlny koronavirové pandemie.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Bankám klesají zisky, ruší pobočky

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard korun na 26,57 miliardy. Vyplývá to z dat, která včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Firemní pronájmy elektroniky rostou

Zatímco až do letošního března byl pronájem elektroniky především doménou jednotlivců, kteří si tak pravidelně obměňovali svá zařízení (např. nový iPhone každý rok), možnost pronájmu firmy přivítaly zejména během …

Je Antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Diskuze o podobě kurzarbeitu, do něhož se má proměnit nyní platný program Antivirus, je poměrně složitá. Kurzarbeit má totiž celou řadu parametrů (za jakých okolností se uplatní, kdo bude od koho na jak dlouho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru