Akcie čínských technologických gigantů padají. Přichází regulace monopolů

Názor
Vlády si čím dál více uvědomují, jak velkou hrozbou jsou velké technologické monopoly pro menší konkurenci, ekonomický růst i samotné státy. Informační věk přinesl firmám nástroje na potlačení konkurence a uzamčení dodavatelů i zákazníků ve vysoce výdělečném ekosystému, kde rostou výdělky přímo explozivně.
Akcie čínských technologických gigantů padají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ale po ostrém zásahu Číny proti počáteční veřejné nabídce Ant Group kvůli nedostatečnému regulačnímu rámci a s nově navrhovanými předpisy, které zakazují exkluzivitu velkých čínských technologických firem, se možná budoucnost technologických gigantů změní.

Akcie firmy Alibaba se tento týden propadly o 9,8 procenta, Tencent poklesl o 7,4 procenta, Xiaomi o 8,2 procenta a JD.com o 9,2 procenta. Čínská Státní správa pro tržní regulaci totiž vydala nové předpisy, podle nichž by mohly být praktiky, jako například povinnost dodavatelů vyřizovat transakce na jediné platformě nebo poskytování odlišné ceny na základě nákupní historie, v rámci nové legislativy nezákonné.

Čínská vláda v podstatě stanovila nepřekročitelnou hranici a vysílá signál, že technologické společnosti začínají být ve vztahu ke státu už příliš mocné a zároveň ždímají ze spotřebitelů příliš velké zisky a dusí konkurenci.

Zdroj: Bloomberg

PSALI JSME:
Alibaba roste jako startup. Tržby se zvýšily o 61 procent

Velké ekonomiky pod rouškou regulace

Nové antimonopolní zákony formulované Čínou přicházejí jen chvilku poté, co byla odložena plánovaná počáteční veřejná nabídka Ant Group kvůli dosud nedokončené regulaci fintech společností.

Ty sice poskytují finanční služby, ale nevztahují se na ně tradiční předpisy pro finanční holdingové společnosti. V říjnu přišla Čína také s návrhem nového zákona o osobních údajích, který zkomplikuje obchodní praktiky čínských technologických firem.

Tyto politické kroky mohou mít trvalejší dopady na jejich profitabilitu a valuaci. Všechny směřují ke sladění čínského a evropského postoje v otázce vztahu státu a technologických monopolů, a tlačí tak na Spojené státy, aby i ony změnily legislativní rámec.

PSALI JSME:
Největší firmy světa už vymazaly koronavirové ztráty

Zdá se však, že i USA už svůj postoj k technologiím mění. Svědčí o tom velká zpráva antimonopolního podvýboru Sněmovny reprezentantů o konkurenci na digitálních trzích.

Celé roky mluvíme o tom, že technologické monopoly jsou pro konkurenční prostředí špatné, a že evropským vládám upírají daňové výnosy. Digitální ekonomika se značně liší od ekonomiky, z níž vycházíme, protože firmám umožňuje potlačovat konkurenci a realizovat zisky na takové úrovni, jakou jsme viděli naposledy začátkem minulého století u společnosti Standard Oil, jejíž postavení vedlo k prvním antimonopolním zákonům na světě.

Níže uvedený graf znázorňuje čisté příjmy společnosti Tencent od roku 2001. A právě tento druh růstu začíná vlády světových mocností děsit.

Zdroj: Bloomberg

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Počátek velké bitvy: Společnost Epic Games vstoupila do ringu proti duopolu Google a Apple

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB