Akcie Juventusu se prudce propadají kvůli krachu fotbalové Superligy

Názor
Akcie fotbalového klubu Juventus Turín dnes prudce propadají, aktuálně o 12,7 procenta. To představuje jejich nejvýraznější propad od loňského 12. března, kdy je stahovala dolů rapidně propukající pandemie onemocnění covid-19, která sever Itálie ve své první vlně zasáhla obzvláště těžce. 
K fotbalové Superlize se odmítly přidat francouzské a německé velkokluby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akcie italského velkoklubu se propadají v reakci na probíhající krach jednání ohledně vytvoření Evropské Superligy. Jejím klíčovým architektem je šéf Juventusu Andrea Agnelli. Akcie Manchesteru United, dalšího velkoklubu, jenž se měl Superligy účastnit, se už včera propadly o šest procent.

Šest anglických, tři italské a tři španělské fotbalové kluby zvučných jmen se rozhodly vytvořit Superligu pod tíhou kynoucího dluhu. Kvůli pandemii se drtivá většina z tohoto tuctu velkoklubů ocitla v sezóně 2019/2020 ve ztrátě (viz tabulka níže – pozn. aut.).

Ztráta klubů AC Milán, Manchester City a Inter Milán dokonce za dané období přesahuje sto milionů eur. V nepatrném „plusu“ skončily z daných dvanácti velkoklubů jen Real Madrid a londýnská Chelsea.

Zdroj: Bloomberg

Superliga představovala pro dvanáct klubů a jejich majitele, akcionáře či investory způsob, jak si pro sebe pojistit výsadní pozici v rámci přední evropské klubové soutěže, jakési trvalé privilegium.

Kromě dvanácti zakládajících klubů by se Superligy účastnily permanentně ještě další tři kluby, aniž by jim hrozil „sestup“. Velkokluby by si tak pro sebe na nepřetržité období „uzamkly“ tučné zisky, například z televizních práv, z účasti ve „VIP“ klubové soutěži.

Jenže se k nim odmítly přidat francouzské a německé velkokluby. Navíc – a především – se vzedmula vlna silného odporu fanouškovské základny jednotlivých klubů, postupně pak také sponzorů, fotbalových hvězd dávné i méně dávné minulosti, asociací v čele s UEFA a FIFA, ale také předních evropských politiků typu britského premiéra Borise Johnsona nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Všechny je více či méně upřímně popudila, až rozlítila zejména uzavřená povaha zamýšlené Superligy, která se naopak zamlouvala akcionářům a investorům zakládajících klubů. Americká banka JP Morgan plán Superligy podporovala investicí čtyř miliard eur.

PSALI JSME:
Fotbalové kluby si utáhnou opasky

Kluby, jež by se účastnily Superligy, by se pochopitelně neúčastnily stávajících pohárových soutěží, v čele s Ligou mistrů. Nyní je však s nápadem konec, alespoň prozatím. Ačkoli třeba právě JP Morgan ještě za myšlenku lobbuje.

Zatímco ještě v neděli se zdálo, že budoucnost špičkového evropského fotbalu opravdu ztělesňuje Superliga, o pár dní později je všechno jinak. List New York Times si všímá toho, že velkokluby založení Superligy fatálně podcenily z hlediska své komunikace s veřejností.

Během 48 hodiny existence Superligy se k jejímu ustavení vyjádřil jediný z klíčových architektů, prezident Realu Madrid Florentino Peréz. Učinil tak navíc v pondělní late night show španělské televize, což New York Times přirovnává k vyhlášení války ve vysílání teleshoppingového kanálu.

Návštěva zfušované stránky Superligy jen dále ilustruje komunikační a marketingové selhání jejích tvůrců. Není příliš divu, že nepřesvědčili ani fanoušky, ani sponzory, ani politiky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fotbalové arény se do 50 let stanou centry nových měst, předpovídá Mastercard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru