Akcie: konec zmatků, konec zisků?

V pondělí se pražská burza mátožila v červených číslech, ale nuda to nebyla. Zejména pro akcionáře společnosti O2 Czech Republic. Poklidné vody totiž rozčeřila informace, že skupina PPF nabídne v rámci dobrovolného veřejného návrhu všem akcionářům 78 Kč za jednu akcii O2 a 176 Kč za akcii CETIN. Celkem tedy za obě akcie 254 Kč, což v součtu dává cenu, která o víc než 76 Kč převyšuje cenu jedné akcie O2 před rozdělením původní společnosti O2 na maloobchodního operátora O2 a velkoobchodního provozovatele pevných a mobilních sítí a datových center CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura).
Ilustrační foto: FAEI.cz

PPF bývalou Telefóniku rozdělila k 1. červnu. Důvodem byla snaha o zvýšení výnosů firmy, přičemž by se samostatná infrastruktura pod hlavičkou CETIN mohla rychleji rozvíjet a maloobchodní část se starým názvem O2 už nebýt tolik svázaná státní regulací. PPF také rozhodla vydat novou emisi akcií CETIN a všem akcionářům O2 ke každé akcii přidat i akcii CETIN.

SPIKNUTÍ?

Když PPF tento záměr zveřejnila, propadla se akcie O2 na historické minimum 138 Kč za kus. Na to se dalo reagovat různým způsobem. Buď se akcií zbavit, než spadnou ještě níž, nebo naopak využít nízké ceny a nakupovat. Bohatí investoři za stamiliony nakupovali, chudí (rozuměj drobní) akcionáři vyčkávali, co z propadu akcií vzejde. A výsledek? Bohatí (Tykač – Czech Coal, Krúpa – Arca Capital atd.) se těší na další stovky milionů a označují nabídku PPF za férovou, chudí se zlobí, že cena je nižší, než za kolik PPF Telefóniku kupovala a hovoří o znehodnocení své investice. Někteří dokonce situaci popisují jako domluvený obchod miliardářů.

Chápeme, že pro mnohé – zejména menší akcionáře – není stav, kdy společnost, do které investovali, prochází revolučními změnami, příliš komfortní. Rozumíme, že někteří akcionáři jsou nervózní z cenových výkyvů akcií na veřejném trhu, není však v silách PPF zajistit, aby k nim nedocházelo, omluvila se předsedkyně představenstva PPF a. s. Kateřina Jirásková v tiskové zprávě. Podle Hospodářských novin nabídla nyní PPF akcionářům o 12 % míň, než za kolik je sama koupila, takže omluva byla na místě.

Experti považují nabídkovou cenu pro akcie CETIN za velmi dobrou, zklamáni jsou však nabídkovou cenou za O2. Podle analytika Patria Finance Tomáše Tomčányho je cena 78 KČ za akcii 4,1 % pod pátečním závěrem na pražské burze. Ale i mistr tesař se někdy utne. V pondělí vystoupala cena akcie O2 na 83,05 Kč! A pointa na závěr: Pražská burza zakončila obchodování s akciemi CETIN na 172,80 Kč, což je veleskok o 25 %!

NAPÍNAVÁ TELENOVELA

Dění kolem akcií CETIN a O2 z dílny PPF ale zdaleka neskončilo. Blogeři již rozvíjejí teorie o tom, že velcí kluci Tykač a Krúpa dají nabídkovou cenu k soudu, tím odloží výplatu akcionářům a dotlačí PPF k navýšení ceny, na čemž nakonec vydělají všichni. Jiní tvrdí, že skupováním akcií O2 pomohli Kellnerovi kamarádi pročistit trh, čili udělali za PPF černou práci s vytěsňováním menšinových akcionářů. A srazit za půl roku cenu akcií z 310 na 177 korun jen na základě fám o obrovském úvěru také vyžaduje ocenění, píší ti jízlivější.

Některé teorie říkají, že za rozdělením firmy je 14 miliard, které připlují z Bruselu na pokrytí bílých míst infrastruktury. Ojedinělý není ani názor, že PPF záměrně znervózňuje podílníky, aby je přiměla se akcií zbavit. Ale titíž lidé jedním dechem dodávají: Nenechte se rozhodit. Kellner umí revitalizovat firmy a pak je se ziskem prodat. Vydržte!

×
  1. Koukám že jsem tím jízlivějším blogerem 🙂
    Cena je každopádně na O2 značně podhodnocená, Tomáš Hájek ze sdružení minoritních vlastníků si je cení na 306, já jsem smířlivější a reálně to vidím na 265 korun.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

Analýza
Kdeže jsou ty časy, kdy se Česko mohlo chlubit, že v Evropě patří mezi ty nejlepší, pokud jde o bezkontaktní karetní transakce. Tuzemské banky očividně zaspaly evropský trend, když zhruba 90 procent zemí od letošního března a dubna zvýšilo kvůli pandemii koronaviru limit pro bezkontaktní platby. Dvě třetiny států dokonce na maximální možný limit 50 eur, stanovený směrnicí EU o platebních službách. Vyplývá to z …
Rolovat nahoru