Akcie Manchesteru United v úterý zdražily nejvíce v historii

Akcie anglického fotbalového klubu Manchester United v úterý na newyorské burze zdražily nejvíce v historii, a to o 14,7 procenta. Tržní hodnota velkoklubu tak během jediného dne vzrostla v přepočtu o zhruba 7,4 miliardy korun. A to zrovna v den, kdy „Rudé ďábly“ na hodinu opustila jejich největší hvězda – a patrně největší hvězda současného světového fotbalu vůbec – Cristiano Ronaldo.
„Rudé ďábly“ na hodinu opustila jejich největší hvězda – a patrně největší hvězda současného světového fotbalu vůbec – Cristiano Ronaldo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Okamžitým odchodem Ronalda po vzájemné dohodě Manchester United ušetří v přepočtu zhruba 322 milionů korun, které by mu musel jinak vyplatit za zbývajících sedm měsíců jeho kontraktu. To však není důvod, proč včera rostly akcie klubu „jako z vody“.

Tím je to, že shodou okolností také v úterý oznámili vlastníci klubu, americká rodina Glazerů, že prověřují možnosti jeho prodeje. Tržní hodnota Manchesteru United je nyní v přepočtu 58 miliard korun.

Prodejní cena bude ale pravděpodobně mnohem vyšší. Připomeňme, že jiný proslulý anglický klub, Chelsea, byl letos v květnu prodán v přepočtu za zhruba 125 miliard korun. Manchester United by mohl mít prodejní cenu kolem 150 miliard korun.

Rodina Glazerů vlastní Manchester United od roku 2005. Klub tehdy přes odpor podstatné části fanouškovské základny pořídil již zesnulý floridský realitní magnát Malcolm Glazer. Ten zemřel v roce 2014. V polovině předminulého desetiletí za klub zaplatil v přepočtu dle tehdejšího kursu postupně necelých 40 miliard korun.

PSALI JSME:
Manchester United je na zčásti na prodej. Musk ale zájem nemá

Většinový podíl v klubu nyní vlastní šest Glazerových dětí. Právě tito potomci nyní zvažují prodej menšinového podílu v klubu a nelze vyloučit, že časem by klub mohl většinově ovládnout nový investor. S menšinovou částí akcií klubu se od srpna 2012 obchoduje na newyorské burze.

Glazerovi dlouhodobě čelí kritice, že klub zadlužují, neinvestují do něj a nepracují koncepčně s mladými talenty. To je klíčový důvod, proč akcie na možný odchod Glazerů reagují tak příznivě. Glazerovi opravdu přivedli legendární klub do velkých dluhů.

Ostatně Malcolm Glazer klub na dluh z velké části pořídil. Dluh se nyní pohybuje v přepočtu kolem 20 miliard korun. Značné zadlužení Manchesteru United jej nyní kvůli inflaci a růstu úrokových sazeb a zatěžuje mnohem více, než v minulých letech.

Inflace v Británii letos vystoupala na 40letá maxima, což signalizuje další růst úrokových sazeb na ostrovech, ale i jinde. Klubu, jenž finančně krvácel už během covidových uzavírek, se tak financování dále notně prodraží. Pro Glazerovi tak půjde o ještě těžší kouli u nohy…

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akcie Juventusu se prudce propadají kvůli krachu fotbalové Superligy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB