Akcie mírně rostly, koruna lehce oslabila

Názor
Nálada finančního trhu včera zůstávala lehce pozitivní. K tomu mohly přispět předchozí výroky členů Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), kteří vyjádřili přesvědčení o přechodnosti současného zrychleného růstu cen. Dlouhodobá inflační očekávání od minulého týdne v USA i eurozóně klesla.
Navzdory pozitivní tržní náladě se středoevropským měnám včera nedařilo. Česká koruna lehce oslabila ku 25,42 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akciovým trhům takový vývoj prospívá a včera opět mírně rostly, ačkoliv zveřejněná data k tomu mnoho důvodů nedala. Spotřebitelská důvěra v USA v květnu podle publikovaných dat po předchozích nárůstech klesla mírně pod odhady. Zpřesněné údaje z německé ekonomiky za první čtvrtletí ukázaly oproti předběžnému odhadu o desetinku hlubší pokles o 1,8 procenta mezikvartálně a 3,4 procenta meziročně.

Ale pozitivním překvapením byl růst kapitálových investic, když se zde čekal pokles. Naopak propad spotřeby domácností o 5,4 procenta mezikvartálně byl blízko našeho očekávání, ale výrazně pod odhady trhu. Co potěšilo, byl růst podnikatelské důvěry v Německu, který v květnu překonal odhady.

Navzdory pozitivní tržní náladě se středoevropským měnám včera nedařilo. Česká koruna lehce oslabila ku 25,42 CZK/EUR. Oslaboval i maďarský forint, zatímco polský zlotý vůči euru stagnoval. Maďarská centrální banka nepřekvapila, když ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,6 procenta beze změny. Současně zopakovala svou připravenost utáhnout měnové podmínky, čímž udržela spekulace trhu, že úrokové sazby v Maďarsku porostou již příští měsíc.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýší sazby už v červnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru