Akciová rallye láme rekordy

Názor
Americké a evropské akcie si uplynulý týden prošly poněkud odlišným příběhem. Zrychlující se dynamika přírůstků nově nakažených v Evropě se částečně odrazila i na srpnových výsledcích eurozóny v indexu nákupních manažerů PMI. Ten poklesl z 54,9 bodu na 51. To je sice stále nad 50bodovou hranicí značící růst aktivity a očekávání budoucího zlepšení, nicméně to poukazuje na lehké zhoršení nálad.
U indexu S&P 500 můžeme říct, že stanovuje nové rekordy a má tak za sebou nejrychlejší zotavení po pádu z historického maxima do medvědího trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To se tak propsalo i do záporné týdenní výkonnosti širšího evropského indexu STOXX 600. „Vedle toho americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu prorazil historické úrovně, když v pátek skončil na novém zavíracím maximu 3 397,19 bodu. Závěr týdne ho mimo jiné podpořila i dobrá čísla růstu výroby v USA.

Index S&P 500 mění podobu

Hlavní motor růstu akciového indexu S&P 500 rozhodně představuje technologický sektor. To symbolicky stvrzuje i vývoj akcií společnosti Apple, v tuto chvíli podle tržní kapitalizace největší společnosti na světě, která ve středu svojí hodnotou jako první americká firma převýšila objem dvou bilionů dolarů. V závěru týdne společnost Apple táhla celý index, když její akcie jenom za pátek vyrostly o více než pět procent.

V rámci daného indexu tak můžeme vidět výrazně se rozevírající nůžky výkonnosti jednotlivých sektorů a firem. Již při reportování výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí společností zařazených do indexu bylo patrné, že si každý sektor prochází naprosto odlišným vývojem (zveřejněno u 89 % společností indexu – pozn. aut.).

PSALI JSME:
Optický klam na burze. Technologické firmy nezřízeně rostou

Zatímco v růstu zisků se technologický sektor pohyboval okolo nuly, veřejné služby se blížily devíti procentům a zdravotnictví bylo poblíž sedmi, na druhém konci se nacházely energetický a průmyslový sektor s poklesy −163,4 % a  −85 %. V tom lze spatřovat výhodu, že by tak mělo jít o velice diverzifikovaný index. Problém ovšem nastává ve změně vah jednotlivých sektorů a firem s tím, jak odlišně se vyvíjí jejích hodnoty akcií.

To lze demonstrovat na výkonnosti celého indexu. Navzdory jeho kladnému zhodnocení k začátku roku se současně zhruba 318 společností indexu nachází za dané období v záporných číslech. Vysvětlením je nabobtnání pár úspěšných sektorů a stále větší koncentrace v rychle rostoucích akciích.

To dokládá fakt, že akcie společností Alphabet, Apple, Amazon, Microsoft a Facebook tvoří čtvrtinu hodnoty celého indexu. Kdyby byl přitom index počítán stejnou váhou pro každou akcii, v porovnání s výkonností z průběhu minulého týdne by místo kladných 4,5 % od začátku roku dosahoval naopak ztráty −3,5 %. Zajímavé rozhodně je, že úspěch pár vybraných sektorů se projevuje i v dalších indexech. V globálním akciovém indexu MSCI All Country World se součet zdravotnictví a technologií vyšplhal k podílu okolo 43 %.

PSALI JSME:
Technologie dominují akciím

Evropa zná téměř všechny výsledky

Téměř všechny společnosti zahrnuté do evropského akciového indexu STOXX 600 také už reportovaly své výsledky hospodaření za druhý kvartál 2020 (zveřejněno u 89 % společností indexu). I v Evropě technologický sektor odolal dopadům koronaviru. Celá  82 % technologických společností zařazených do indexu překonala odhady zisků.

Daný sektor pak v souhrnu poklesl ve výsledcích hospodaření o pouhých pět procent (v indexu S&P 500 to byla nula procent). Nejhůře dopadly zbytná spotřeba a energetický sektor. Polovina společností energetického sektoru vykázala horší zisky, než analytici očekávali.

Ve výsledku tak sektor v ziscích propadl ve druhém čtvrtletí o 142 % (v indexu S&P 500 ale dosáhl hlubšího propadu zisku −162 %). Zbytná spotřeba indexu STOXX 600 pak zaznamenala pokles zisku ve výši −165 %.

PSALI JSME:
Evropské banky se propadly na nové minimum

Pohled zpět

Prozatím tak pokles výsledků hospodaření podkladových akcií pro celý index STOXX 600 odpovídá −65 %. Index S&P 500 v tuto chvíli vykazuje nižší zisky o −34 %. Rozdílná zastoupení jednotlivých sektorů v indexech tak mají stěžejní dopad na konečné výsledky. Pohledem na total return, tedy výkonnost zahrnující kapitálový i dividendový výnos, se od začátku roku aktuálně index S&P 500 pohybuje u 6,5 %, zatímco index STOXX 600 je na úrovních – 8,85 %.

Například globální akciový index MSCI All Country World dosahuje kladného zhodnocení 2,6 %. I když je ale k počátku roku v plusových číslech, nedokázal se stále navrátit na nejvyšší hodnoty z poloviny února.

Naopak u indexu S&P 500 můžeme nyní říct, že stanovuje nové rekordy a má tak za sebou nejrychlejší zotavení po pádu z historického maxima do medvědího trhu. Například krizi na trzích v sedmdesátých letech vyvolané zeměmi vyvážejícími ropu trvalo zotavování 1899 obchodních dnů.

Autor je investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru