Akciové trhy: Burzy podpořila silná výsledková sezóna, v Praze zase Moneta

Názor
Hrubý domácí produkt za první čtvrtletí letošního roku v USA je pod odhady trhu. To je na první pohled negativní skutečnost. Nicméně poptávka i cenové tlaky jsou stále silné a zklamání reportovaného čísla je dáno poklesem zásob (velmi volatilní položka, pozn. aut.).
Ve čtvrtek se akcie Monety obchodovaly naposledy s právem na dividendu osm korun. Ilustrační foto: Moneta Money Bank

Pro Fed, americkou centrální banku, to znamená, že bude dále pokračovat ve zvyšování sazeb. A to již na svém dalším zasedání, které se bude konat příští týden. Sentiment na trhu tak ve čtvrtek určovaly lepší/silné korporátní výsledky. Po třech dnech poklesů se ve čtvrtek v Evropě i Praze burzy zazelenaly.

Pražská burza rostla podobně jako ostatní evropské kolegyně. Index PX přidal 0,51 procenta (1 416,49 b.). V plusu byly ve čtvrtek pouze banky. Parket ovládla Erste (+2,01 %, 770 Kč) s Monetou (+1,18 %, 86 Kč) a Komerční bankou (+0,40 %, 747,50 Kč).

Moneta ve čtvrtek ráno zveřejnila výsledky za první kvartál tohoto roku. Reportovaná čísla překonala konsensus trhu, vyšší byly poplatky a provize, přes nárůst regulatorních poplatků jsou náklady meziročně stabilní. Navíc překvapivě došlo k rozpouštění opravných položek.

Celkově slušné výsledky. Jen ještě připomínám, že ve čtvrtek se akcie Monety obchodovaly naposledy s právem na dividendu osm korun (hrubý výnos +9,3 %). Pátek je tedy tzv. ex-dividend den (první den obchodování bez dividendy). Akcie v tento den obvykle o výši dividendy oslabí.

ČEZ (0 %, 1 147 Kč) ve čtvrtek skončil beze změny. Téměř celý den se obchodoval v mínusu, růst přišel až na konci seance. Oslabily Kofola (-1,21 %, 245 Kč), pojišťovna VIG (-0,64 %, 617 Kč), Colt CZ (-0,17 %, 582 Kč) a Philip Morris ČR (-0,11 %, 17 700 Kč). Obchodování s akciemi VIG se do záporu propadlo až v samotném závěru burzovního dne.

Pravděpodobně nejsledovanější index S&P500 (USA) otevřel ve čtvrtek růstem o 0,7 procenta a dál roste. Evropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek po prvé v tomto týdnu rostl. Krátce před koncem obchodní seance si připisoval 0,2 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Evropské akcie klesají, včetně pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB