Akciové trhy: Burzy podpořila silná výsledková sezóna, v Praze zase Moneta

Hrubý domácí produkt za první čtvrtletí letošního roku v USA je pod odhady trhu. To je na první pohled negativní skutečnost. Nicméně poptávka i cenové tlaky jsou stále silné a zklamání reportovaného čísla je dáno poklesem zásob (velmi volatilní položka, pozn. aut.).
Ve čtvrtek se akcie Monety obchodovaly naposledy s právem na dividendu osm korun. Ilustrační foto: Moneta Money Bank

Pro Fed, americkou centrální banku, to znamená, že bude dále pokračovat ve zvyšování sazeb. A to již na svém dalším zasedání, které se bude konat příští týden. Sentiment na trhu tak ve čtvrtek určovaly lepší/silné korporátní výsledky. Po třech dnech poklesů se ve čtvrtek v Evropě i Praze burzy zazelenaly.

Pražská burza rostla podobně jako ostatní evropské kolegyně. Index PX přidal 0,51 procenta (1 416,49 b.). V plusu byly ve čtvrtek pouze banky. Parket ovládla Erste (+2,01 %, 770 Kč) s Monetou (+1,18 %, 86 Kč) a Komerční bankou (+0,40 %, 747,50 Kč).

Moneta ve čtvrtek ráno zveřejnila výsledky za první kvartál tohoto roku. Reportovaná čísla překonala konsensus trhu, vyšší byly poplatky a provize, přes nárůst regulatorních poplatků jsou náklady meziročně stabilní. Navíc překvapivě došlo k rozpouštění opravných položek.

Celkově slušné výsledky. Jen ještě připomínám, že ve čtvrtek se akcie Monety obchodovaly naposledy s právem na dividendu osm korun (hrubý výnos +9,3 %). Pátek je tedy tzv. ex-dividend den (první den obchodování bez dividendy). Akcie v tento den obvykle o výši dividendy oslabí.

ČEZ (0 %, 1 147 Kč) ve čtvrtek skončil beze změny. Téměř celý den se obchodoval v mínusu, růst přišel až na konci seance. Oslabily Kofola (-1,21 %, 245 Kč), pojišťovna VIG (-0,64 %, 617 Kč), Colt CZ (-0,17 %, 582 Kč) a Philip Morris ČR (-0,11 %, 17 700 Kč). Obchodování s akciemi VIG se do záporu propadlo až v samotném závěru burzovního dne.

Pravděpodobně nejsledovanější index S&P500 (USA) otevřel ve čtvrtek růstem o 0,7 procenta a dál roste. Evropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek po prvé v tomto týdnu rostl. Krátce před koncem obchodní seance si připisoval 0,2 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB