Akciové trhy čelí pod tlakem amerických cel silnému výprodeji

Německá inflace byla v březnu nižší, než trh čekal. V harmonizovaném vyjádření došlo ke zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen z 2,6 na 2,3 procenta, což bylo desetinu pod tržním konsensem. Na poklesu inflace se podílely hlavně ceny pohonných hmot a služeb. Meziroční růst cen služeb v Německu zpomalil o 0,4 procentního bodu na 3,4 procenta.
Podle posledního výroku Donalda Trumpa se cla budou týkat všech zemí obchodujících s USA, nejen těch, s nimiž mají Spojené státy nejvíce deficitní obchodní bilanci. Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse
Podle posledního výroku Donalda Trumpa se cla budou týkat všech zemí obchodujících s USA, nejen těch, s nimiž mají Spojené státy nejvíce deficitní obchodní bilanci. Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse

Významně na to pravděpodobně působil vliv vyšší srovnávací základny související s rozdílným datem konání Velikonoc. Ceny energií byly meziročně nižší o 2,8 procenta, podpořené březnovým poklesem cen pohonných hmot, zatímco potraviny naopak meziročně zdražily o 2,9 procenta.

Na devizových trzích v pondělí panoval relativní klid, ty akciové ovšem čelily silnému výprodeji. Americký dolar vůči euru mírně posiloval v rozsahu 0,2 až 0,3 procenta na pozadí poměrně prázdného ekonomického kalendáře. Ve směru silnějšího dolaru působí zvýšená riziková averze, která je na trzích patrná zejména v souvislosti s nejistotou kolem amerických cel.

Ta ovšem můžou zároveň zapříčit významné zhoršení dosud silné ekonomiky USA. Tento faktor je z delšího úhlu pohledu pro trhy podle všeho významnější a dolar se tak oproti začátku roku nachází na výrazně slabších úrovních. Měny středoevropského regionu vesměs uzavíraly pondělní evropskou seanci pod tlakem silnějšího dolaru na mírně slabších úrovních.

Tuzemská koruna oslabila vůči společné evropské měně o 0,1 až 0,2 procenta a její kurz se tak držel poblíž 25 CZK/EUR. V obdobném rozsahu oproti euru oslabil i maďarský forint, zatímco kurz polského zlotého zůstal téměř beze změny. Trhy nyní směřují své zraky především na středu, kdy by Donald Trump měl oznámit výši a rozsah plánovaných cel na dovoz do USA.

Podle jeho posledního výroku se cla budou týkat všech zemí obchodujících s USA, nejen těch, s kterými mají Spojené státy nejvíce deficitní obchodní bilanci. To může naznačovat, že cla budou plošná a zasáhnou velkou část sektorů.

Tato zpráva byla pravděpodobně hlavním důvodem silného výprodeje na akciových trzích, když většina evropských akciových indexů během pondělka odepsala 1,5 až 2 procenta své hodnoty.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek