Akciové trhy: ČEZ opět v hledáčku investorů, využili poklesu ceny k nákupům

Názor
Makrodata byla ve čtvrtek zapomenuta, stejně jako nedosažení dohody o dluhovém stropu ve Spojených státech. Trhy byly ovlivněny zejména silným výhledem technologické společnosti Nvidia. Ta předpokládá masivní poptávku spojenou s umělou inteligencí (AI). Ale pro pořádek. Německo je v recesi, tamní hrubý domácí produkt (HDP) zaostal za očekáváním. Naopak HDP USA je lepší, data z tamního trhu práce také a osobní spotřeba zrovna tak.
Největší zásluhu na růstu pražské burzy ve čtvrtek měl ČEZ. Jeho akcie zakončily obchodování silnější o 2,23 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Index pražské burzy PX čtvrtý den v týdnu potřetí posílil. Hodnota indexu se zvýšila o 0,27 procenta (1 320,84 b.). Index PX prakticky kopíroval obchodování s akciemi ČEZu a sestoupil z denních maxim až na konci obchodování.

Největší zásluhu na růstu burzy ve čtvrtek měl ČEZ. Jeho akcie zakončily obchodování silnější o 2,23 procenta (1 056 Kč) a tvořily 75 procent objemu celé burzy. Cena vystřelila až o téměř šest procent, v závěru cca hodinu a půl před koncem obchodování ze svých denních maxim ustoupila.

Důvodem růstu mohla být zveřejněná pozvánka na valnou hromadu, kde je podle očekávání návrh dividendy ve výši 117 korun (hrubý výnos 11,1 %). Agenda naopak neobsahuje body týkající se restrukturalizace.

Panika, kterou minulý týden odstartovalo vládní schválení novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, se pravděpodobně uklidnila a investoři využili poklesu ceny k nákupu. Po středečních výsledcích rostly druhým dnem akcie společnosti Colt CZ (+0,50 %, 598 Kč).

K jezdcům v zeleném trikotu se přidala ještě Erste (+0,40 %, 722,80 Kč). Oslabily VIG (-1,13 %, 611,50 Kč), Moneta (-0,50 %, 79 Kč), která oslabila po čtyřech dnech, Philip Morris ČR (-0,35 %, 16 940 Kč) a Komerční banka (-0,23 %, 658 Kč).

Širokopásmový index S&P500 (USA) otevřel obchodování o 0,4 procenta silnější. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se obchodovaly v úzkém pásmu. Chvíli před koncem obchodování byl index asi o dvě desetiny slabší.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza pod vlivem ČEZu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.