Akciové trhy: ČEZ stále jasně září na akciovém nebi

Názor
Hlavní index pražské burzy PX (+1,74 %, 1 405,30 bodu) po prodlouženém velikonočním víkendu rostl a skončil na denních maximech.
Chuť investorům osladil ministr financí, podle něhož je možné, že stát bude chtít, aby ČEZ vyplatil 100 procent svého zisku za minulý rok jako dividendu. Foto: Občanská demokratická strana – https://www.flickr.com/photos/odscz/12321834544, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42545547

Tak jako v několika minulých dnech, týdnech a měsících byl nejobchodovanějším titulem s podílem klem dvou třetin ČEZ. V úterý byl navíc akcií s nejlepším výkonem, opět posiloval a vzrostl o tři procenta (1 169 Kč).

Chuť investorům osladil ministr financí, který se nechal slyšet, že je možné, že bude stát prostřednictvím ministerstva financí, které za stát vykonává akcionářská práva, chtít, aby ČEZ vyplatil 100 procent svého zisku za minulý rok jako dividendu, což je nad rámec 60-80% výplatního poměru.

Tuto možnost jsme zmiňovali jako optimistický scénář, který naráz dostává reálné obrysy. Dividenda by mohla dosáhnout asi 145 korun (hrubý výnos přes 12 %), místo původně očekávaných 117 Kč (základní scénář, pozn. aut.).

Za ČEZem se seřadily finanční domy: Komerční banka (+2,32 %, 749 Kč), VIG (+2,03 %, 603 Kč), Erste (+1,89 %, 736,90 Kč) a Moneta (+0,23 %, 86 Kč). Philip Morris ČR (-0,23 %, 17 380 Kč), Colt (-0,34 %, 582 Kč) a Kofola (-0,41 %, 240 Kč) v úterý bohužel klesly.

V USA se na rozdíl od většiny Evropy obchodovalo již v pondělí, kdy index S&P500 posílil o 0,1 procenta. V úterý otevřel na nule bez jasného směru. Pravděpodobně bude obchodování v tzv. vyčkávacím módu, kdy se čeká na kvartální reporty velkých bank. Ty oznámí výsledky v pátek a měly by ukázat v jakém stavu je zdraví finančního sektoru po nedávných problémech.

Evropský index STOXX Europe 600 v úterý při otevření seance skokově vzrostl (+0,8 %) a hned v úvodu dosáhl denních maxim. Během dne ale své zisky postupně ztrácel a chvíli před koncem obchodování byl v plusu „jen“ 0,55 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražskou burzu táhl výše ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.