Akciové trhy: Další velká vlna nejistoty

Názor
Jen co se akciové trhy oklepaly z událostí týkající se amerických bank, máme tady další vydání, tentokráte z Evropy. Credit Suisse a diskuse kolem finančního zdraví této banky ve středu zásadním způsobem ovlivnila akciové trhy.
Jediným světlým bodem pražské burzy byla ve středu zbrojovka Colt. Mírně posílila o +0,17 procenta (586 Kč) a od začátku roku je silnější o 6,16 procenta. Ilustrační foto: Česká zbrojovka

Jeden z vlastníků banky prohlásil, že v žádném případě neuvažuje o případném navýšení kapitálu (např. z regulatorních důvodů, přesáhl by 10 %, pozn. aut.). To byla dnes asi zásadní informace. Proč to ale zástupce Saudi National Bank pronesl, není úplně jasné. Každopádně to uvrhlo trhy do nejistoty. A tu, jak jsem již mnohokrát psal, nemá nikdo rád, investoři zvláště ne.

Na základě této skutečnosti začaly akciové burzy opět klesat, a to na obou stranách Atlantiku. Bude na to nějak reagovat Evropská centrální banka? Zasedání, na kterém bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, je již ve čtvrtek.

Po úterním růstu zahájil ve středu americký index S&P500 obchodování hluboko v mínusu. Krátce po otevření padal kolem 1,5 procenta. Evropský STOXX Europe 600 odepisoval chvíli před závěrem obchodování 2,3 procenta.

Pražská burza ve středu otevřela v plusu. Velmi rychle se ale kurz obrátil a PX index ztratil 3,18 procenta (1 312,14 b.). Smutný výkon, jeden z nejhorších v Evropě. Bez překvapení burzu táhly ke dnu banky. Erste (-6,21 %, 740,20 Kč) v posledních dnech předvádí opravdu vysokou volatilitu. Pohyby ve výši kolem pěti procent na jednu nebo druhou stranu nejsou výjimkou.

Komerční banka (-4,80 %, 674 Kč), pojišťovna VIG (-3,39 %, 570 Kč) a Moneta (-2,76 %, 81 Kč) následovaly v poklesu. Klesly i akcie ČEZu (-0,59 %, 1 005 Kč), nicméně ten se stále obchoduje nad psychologickou hranicí 1 000 korun.

Jediným světlým bodem byla ve středu zbrojovka Colt. Mírně posílila o +0,17 procenta (586 Kč) a od začátku roku je silnější o 6,16 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové nebe bez mráčků, včerejší výplach zapomenut

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.