Akciové trhy: Erste po výsledcích spadla a stáhla celý pražský index

Analýza
Z makrodat byla ve čtvrtek na programu inflace v jednotlivých evropských zemích a deflátor soukromé spotřeby v USA. Všechno bylo tak nějak v souladu s tím, co se čekalo, takže bez překvapení.
Vzhledem k tomu, že váha Erste je v indexu pražské burzy jedna z nejvyšších a že čtvrteční obchody s akciemi Erste tvořily asi 26 procent, sestřelilo to celý index PX. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z domácího trhu se pozornost investorů upřela na výsledky Erste Group. V závěru pražského obchodování jsme viděli podstatný nárůst objemů, což pravděpodobně souviselo s rebalancí báze indexů MSCI.

Index pražské burzy PX ve čtvrtek doslova spadl o 1,48 procenta (1 457,17 b.). Ve srovnání s výkonem ostatních evropských parketů, které většinou rostly (STOXX Europe 600 +0,2 %) je to podstatný rozdíl. Důvod je jednoduchý: Ranní výsledky Erste Group za čtvrté čtvrtletí, respektive za celý minulý rok.

Samotná čísla, dividenda i výhled na tento rok jsou tak nějak podle očekávání. Navíc Erste plánuje odkup vlastních akcií až v objemu 500 milionů eur. Přesto cena Erste doslova spadla o 5,33 procenta (935,20 Kč). Můžeme jen spekulovat, co za tímto oslabením vidět. Snad výhled, který je na některých řekněme méně podstatných linkách lehce slabší, ale bez podstatného dopadu do celku.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Ale vzhledem k tomu, že váha Erste je v indexu PX jedna z nejvyšších a že čtvrteční obchody s akciemi Erste tvořily asi 26 procent, sestřelilo to celý index PX. Neoslabila ale jen Erste. O 2,32 procenta (801 Kč) skončil níže také ČEZ, rovněž těžká váha v indexu s denním objemem asi 40 procent celkové burzy.

Zhruba kolem půl procenta odepsaly Kofola (-0,73 %, 271 Kč) a Komerční banka (-0,49 %, 816 Kč). Jediní dva zástupci finančního sektoru Moneta (+0,59 %, 103 K) a pojišťovna VIG (+0,15 %, 680 Kč) ve čtvrtek rostly.

Americký index S&P500 zahájil čtvrteční obchodní seanci s půl procentním zhodnocením, což znamená nové historické maximum. Evropský index STOXX Europe 600 se prakticky celý den obchodoval v plusu. Krátce před koncem obchodování byl silnější o 0,2 procenta %.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha od začátku roku připisuje solidní 3,06 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB