Akciové trhy: Erste po výsledcích spadla a stáhla celý pražský index

Analýza
Z makrodat byla ve čtvrtek na programu inflace v jednotlivých evropských zemích a deflátor soukromé spotřeby v USA. Všechno bylo tak nějak v souladu s tím, co se čekalo, takže bez překvapení.
Vzhledem k tomu, že váha Erste je v indexu pražské burzy jedna z nejvyšších a že čtvrteční obchody s akciemi Erste tvořily asi 26 procent, sestřelilo to celý index PX. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z domácího trhu se pozornost investorů upřela na výsledky Erste Group. V závěru pražského obchodování jsme viděli podstatný nárůst objemů, což pravděpodobně souviselo s rebalancí báze indexů MSCI.

Index pražské burzy PX ve čtvrtek doslova spadl o 1,48 procenta (1 457,17 b.). Ve srovnání s výkonem ostatních evropských parketů, které většinou rostly (STOXX Europe 600 +0,2 %) je to podstatný rozdíl. Důvod je jednoduchý: Ranní výsledky Erste Group za čtvrté čtvrtletí, respektive za celý minulý rok.

Samotná čísla, dividenda i výhled na tento rok jsou tak nějak podle očekávání. Navíc Erste plánuje odkup vlastních akcií až v objemu 500 milionů eur. Přesto cena Erste doslova spadla o 5,33 procenta (935,20 Kč). Můžeme jen spekulovat, co za tímto oslabením vidět. Snad výhled, který je na některých řekněme méně podstatných linkách lehce slabší, ale bez podstatného dopadu do celku.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Ale vzhledem k tomu, že váha Erste je v indexu PX jedna z nejvyšších a že čtvrteční obchody s akciemi Erste tvořily asi 26 procent, sestřelilo to celý index PX. Neoslabila ale jen Erste. O 2,32 procenta (801 Kč) skončil níže také ČEZ, rovněž těžká váha v indexu s denním objemem asi 40 procent celkové burzy.

Zhruba kolem půl procenta odepsaly Kofola (-0,73 %, 271 Kč) a Komerční banka (-0,49 %, 816 Kč). Jediní dva zástupci finančního sektoru Moneta (+0,59 %, 103 K) a pojišťovna VIG (+0,15 %, 680 Kč) ve čtvrtek rostly.

Americký index S&P500 zahájil čtvrteční obchodní seanci s půl procentním zhodnocením, což znamená nové historické maximum. Evropský index STOXX Europe 600 se prakticky celý den obchodoval v plusu. Krátce před koncem obchodování byl silnější o 0,2 procenta %.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha od začátku roku připisuje solidní 3,06 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.