Akciové trhy: Evropa marně stíhala zámořské otevření

Názor
Ve středu bylo po zavření evropských trhů zveřejněno rozhodnutí americké centrální banky, Fedu, o nastavení sazeb. Šlo o nejsledovanější událost tohoto týdne. Sazby se zvýšily o očekávaných 25 bazických bodů, zde tedy žádné překvapení nenastalo.
Americká ministryně financí Janet Yellenová poslala trhy níže o dvě procenta. Ilustrační foto: Fed

Doprovodný komentář guvernéra Jerome Powella byl ale spíše holubičí. A americký akciový trh reagoval růstem. Tak jednoduché to ale ve středu nebylo. Téměř zároveň měla vystoupení i americká ministryně financí Janet Yellenová, která poslala trhy níže o dvě procenta. Důvodem byla její řeč týkající se pojištění bankovních vkladů, jež by se asi neměly rozšiřovat.

Americký index S&P500 ve čtvrtek zahájil obchodování růstem přes jedno procento a dále rostl přes +1,5 procenta. Evropský STOXX Europe 600 byl krátce před závěrem obchodování slabší o asi 0,1 procenta.

Pražská burza otevřela v souladu s ostatními evropskými trhy níže a reagovala tak na středeční události v USA.

PX index, ale i většina ostatních evropských, otevřely obchodování slabší o asi jedno procento. Následně rostly, zejména po otevření amerických trhů. A zatímco evropské trhy to dotáhly téměř na nulu, PX v závěru ztratil (-0,25 %, 1 325,32 b.).

Událostí dne byl kvartální report Coltu. Oznámil velmi silné výsledky za loňské závěrečné čtvrtletí, překonání celoročních cílů a růst dividendy. Cena jeho akcií ve čtvrtek rostla o slušných 0,84 procenta (597 Kč). Nejlepším titulem byla Kofola (+1,24 %, 244 Kč), která beze zpráv korigovala ztráty za začátku týdne. Následovala VIG (+1,06 %, 574 Kč) a Philip Morris ČR (+0,11 %, 17 520 Kč).

Bohužel výčet společností, které ve čtvrtek oslabily, je zhruba stejně dlouhý: Erste (-1,50 %, 724,20 Kč), Komerční banka (-0,50 %, 694,50 Kč), ČEZ (-0,20 %, 1 016 Kč) a Moneta (-0,12 %, 83 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Na rozdíl od evropských burz pražský index klesl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.