Akciové trhy: Evropské burzy oslabovaly na rozdíl od zámořských

Fed, americká centrální banka, ve středu úrokové sazby nezvýšil. Nicméně vyznění komentáře bylo jestřábí. Do konce roku počítají tamní guvernéři ještě se dvěma zvýšeními sazeb o 50 bazických bodů, zatímco trh kalkuluje pouze s jedním „hikem“ o 25 bazických bodů.
Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesl. Sestupný trend byl patrný od začátku dne. Ilustrační foto: FAEI.cz

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání zvýšila podle očekávání sazby o 25 bazických bodů. I když se to čekalo, poslalo to akciové trhy dolů. ECB zároveň naznačila další utajování měnové politiky, ale i toto se očekávalo.

Index PX (-0,37 %, 1 317,89 b.) ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesl. Sestupný trend byl patrný od začátku dne a byl dán včerejším vyzněním, respektive interpretací rozhodnutí Fedu ze strany investorů a dnešní ECB.

Třem titulům se dnes podařilo vzrůst: Kofole (+0,82 %, 247 Kč), ČEZu (+0,48 %, 1 040 Kč) a pojišťovně VIG (+0,44 %, 576,50 Kč). VIG nabrala rostoucí směr v druhé polovině dne, nicméně za velmi nízkého objemu, který odpovídal zhruba desetině průměru.

ČEZ rostl v tomto týdnu již po třetí, nicméně i v tomto případě se zdá, že likvidita vyschla. Mohlo by to být spojeno s valnou hromadou plánovanou na 26. 6. Vůbec celkový objem odchodů byl dnes na burze nízký ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Ostatní společnosti v Praze dnes klesly.

Nejvíce dnes ztratila Erste (-1,80 %, 753,40 Kč). Dnes v týdnu poprvé oslabila a koriguje tak slušný růst od začátku týdne. Své zisky redukoval také Philip Morris ČR (-0,83 %, 16 740 Kč).

Moneta (-0,13 %, 79,60 Kč) a Komerční banka (-0,15 %, 669,50 Kč) také patřily do červené skupiny. Tzn., že všechny tři banky dnes oslabily. Akcionáři Coltu (0 %, 573 Kč) nereagovali na očekávané schválení dividendy (ve výši 30 korun).

Americký širokopásmový index S&P500 otevřel slabší o asi desetinu procenta, ale od té doby rostl a chvíli po zahájení byl silnější o 0,5 procenta. Spekuluje se na to, že centrální banka skončí se zpřísňováním měnové politiky dříve, než včera naznačila. Pro S&P500 by to mohl být šestý růstový den v řadě. Takto dlouhá série tady opravdu dlouho nebyla.

Připomínám, že včerejší rozhodnutí Fedu se projevilo na zámořských akciích včera v závěru obchodování (Evropa byla již zavřena, pozn. aut.).

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se od rána obchodovaly v červených číslech. Další „rána“ přišla v podobě zvýšení sazeb z dílny ECB a výhledu na další zvyšování. Růst zámořského indexu S&P500 byl ke konci obchodování pozitivní vzpruhou. Uvidíme, jestli to bude stačit na eliminaci ztrát od začátku dne. Krátce před koncem obchodování jsou slabší o 0,2 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB