Akciové trhy? Horská dráha plná nejistoty

Akciové trhy se v minulém roce těšily ohromnému zájmu veřejnosti a tento trend se plynule přenesl i do letošního roku. Není se čemu divit – média si akciových trhů více všímala už před pandemií koronaviru, a to zejména ve spojení se silnými příběhy (např. Tesla a osobnost Elona Muska, pozn. aut.).
Akciové trhy? Horská dráha plná nejistoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Propad v souvislosti s koronakrizí z března minulého roku pak představoval pomyslné přilití benzínu do ohně. Vzhledem k následkům spíše než o kanystr s benzínem šlo o celý barel, říkají s nadsázkou odborníci z brokerské společnosti XTB.

Index 500 největších firem v USA (S&P 500) se během jednoho měsíce propadl o více než 30 procent. Od březnových minim už ale stihl vyrůst o bezmála sto procent. Bezprecedentní zásahy fiskální i monetární politiky v kombinaci s vakcinací zajistily uklidnění mezi burziány a trhy spokojeně rostou dál na nová maxima.

Nesmíme opomenout také nevídaný nálet tzv. redditových investorů, kteří vzali letos vybrané tituly útokem. Vydali se tak do boje proti velkým institucím (hedgeovým fondům, pozn. aut.), které ve velkém tzv. shortovaly některé akcie.

Mezi ty nejzvučnější společnosti, jejichž akcie se dostaly do hledáčku investorů z redditové skupiny wallstreetbets, patří např. GameStop nebo AMC Entertainment.

PSALI JSME:
Příběh společnosti GameStop může skončit happy endem

Stalo se toho opravdu hodně a není divu, že běžní investoři mohou ztratit přehled o dění na trzích. V dobách, kdy reálné fundamenty a finanční aspekty nemají až takový vliv jako kult osobnosti, umělé zásahy centrálních bankéřů nebo redditová mánie, je i pro zkušené investory velmi těžké se zorientovat a učinit správné rozhodnutí.

Ať se ale děje na trzích cokoliv, správná příprava je základním stavebním kamenem úspěchu. Trhy mohou zůstat iracionální po delší dobu, než po jakou zůstanou solventní investoři a tradeři. Jejich úkolem je ale přizpůsobit se daným tržním poměrům.

Není třeba se před nejistou situací schovávat – mohli by tak přijít o zajímavé příležitosti. A není ani žádoucí s nejistou situací zápasit a snažit se o nějaké husarské kousky – zbytečně by se vystavili riziku možné vyšší ztráty.

To nejlepší, co podle odborníků může chytrý investor udělat, je mít dobrý plán a perfektní přípravu. Rozumět tomu, co se děje a umět své jednání přizpůsobit aktuálnímu dění.

PSALI JSME:
Chybělo vám na začátku roku vzrušení? Postaral se o něj Reddit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.