Akciové trhy: Konec obchodování korigoval denní zisky

Názor
Ceny průmyslových výrobců (PPI) v USA byly v březnu nižší, než se čekalo. To samozřejmě dává spekulace nebo naději, že inflace odezní a Fed (centrální banka USA, pozn. red.) skončí s utahováním měnové politiky.
Po lepších makrodatech se ve čtvrtek začaly akciové burzy v USA obchodovat silnější o 0,3 procenta (S&P500) a dále rostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slušně vzrostla průmyslová produkce v eurozóně, a to se prý řítila do recese. A byla také zveřejněna naše česká inflace. Zpomalila, ta jádrová sice taky, ale nižším tempem. Makrodata ve čtvrtek pozitivně ovlivnila obchodování na akciových trzích.

Hlavní index PX ve čtvrtek přidal mírných 0,14 procenta (1 404,35 b.) a stejně jako většina evropských trhů posiloval. Zdá se, jako by se několik titulů v závěru obchodování po celodenním pobytu v zeleném pásmu překlopilo do červeného.

Nakonec se ve čtvrtečním obchodování podařilo vzrůst trojlístku ČEZ (+2,07 %, 1 185 Kč), VIG (+1,01 %, 602 Kč) a Philip Morris ČR (+0,11 %, 17 620 Kč). ČEZ, jen co překonal úroveň 1 100 korun, tak je na dohled a prakticky buší na bránu 1 200 korun. Palivem je bezesporu vidina vysoké dividendy. Philip Morris ČR ve čtvrtek nereagoval na možné skokové zvýšení spotřebních daní na cigarety.

Komerční banka (-1,32 %, 745 Kč) oslabila a korigovala zisky předchozích dnů a Moneta (-0,93 %, 85,20 Kč) oslabila beze zpráv. Kofola (-0,41 %, 243 Kč) před čtvrtečním zveřejněním kompletních výsledků za rok 2022 lehce klesla.

Vzhledem k tomu že předběžná data již byla oznámena v únoru, bude se sledovat zejména výhled a v poslední době diskutované akvizice. Ve čtvrtek ještě klesla Erste (-0,27 %, 729 Kč), Colt CZ (0 %, 583 Kč) skončil beze změny.

Po lepších makrodatech se ve čtvrtek začaly akciové burzy v USA obchodovat silnější o 0,3 procenta (S&P500) a dále rostly. Každopádně se čeká na páteční kvartální report velkých bank. Evropský index STOXX Europe 600 se ve čtvrtek obchodoval v úzkém pásmu. Krátce před koncem seance byl v plusu asi 0,3 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Největší hráči na Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.