Akciové trhy: Nvidia opět lepší, trhy mírně rostou, pražská burza oslabila

Významnou událostí, která byla ostře sledovaná a dlouho očekávaná, byly středeční (po trhu, pozn. aut.) výsledky společnosti Nvidia. A potvrdily jen to, že šílenství kolem umělé inteligence (AI) nekončí a pokračuje masivní poptávka po čipech. Výsledky vysoce překonaly předchozí rok (tržby: +262 % y/y, čistý zisk: +629 % y/y).
Akcie společnosti Nvidia zahájily čtvrteční obchodování růstem o devět procent. Od začátku roku se jejich cena více než zdvojnásobila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Motorem výsledků byla datová centra. Netřeba dodávat, že výsledky překonaly odhady trhu. Lepší než konsensus je také výhled na druhé čtvrtletí. Navíc Nvidia zvýšila kvartální dividendu. Akcie Nvidie zahájily čtvrteční obchodování růstem o devět procent. Od začátku roku se jejich cena více než zdvojnásobila.

Index S&P 500 ve středu (-0,27 %, 5 307,01 b.) mírně sestoupil z maxim. Ve čtvrtek ve vleku silných výsledků Nvidie zahájil obchodování silnější o 0,6 procenta, ale prakticky hned spadl zpět k nule a chvíli po otevření rostl o 0,1 procenta. Index STOXX Europe 600 ve čtvrtek rostl. Krátce před koncem obchodování – s otevřením zámořských trhů – ale spadla jeho hodnota na 0,1 procenta.

Pražská burza

Hlavní index pražské burzy PX (-0,19 %, 1 571,17 b.) ve čtvrtek otevřel níže a prakticky celý den tuto ztrátu doháněl. Nakonec se mu podařilo uzavřít níže o 0,19 procenta.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Výsledky za první kvartál reportoval Colt (-1,91 %, 666 Kč). Tržby meziročně vzrostly a překonaly odhady, nicméně ostatní finanční ukazatele klesly a za konsensem trhu zaostaly. Důvodem však byly jednorázové efekty, které se nebudou opakovat. Podstatný je růst komerčního trhu v USA.

Colt poskytl i výhled na první polovinu roku, což ukazuje, že druhé čtvrtletí bude nejsilnější v dosavadní historii. Cena jeho akcií ve čtvrtek klesla o 1,9 procenta. Byl to nejhorší výkon dne na BCPP. Oslabila ještě trojce finančního sektoru: VIG (-1,16 %, 770 Kč), Moneta (-1,02 %, 97,30 Kč) a Komerční banka (-0,38 %, 780 Kč).

Nejlépe se ve čtvrtek vedlo akciím ČEZ (+1,08 %, 940 Kč). Jeho cena rostla každý den v tomto týdnu. Beze zpráv, poprvé v tomto týdnu, posílily taky Philip Morris ČR (+0,40 %, 14 900 Kč) a Primoco (+0,63 %, 800 Kč). Beze změny skončila Erste Group (0 %, 1 167 Kč). Na středeční valné hromadě schválili akcionáři dividendu za rok 2023 ve výši 2,7 eur (cca 67 korun, hrubý výnos 5,7 %).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB