Akciové trhy: Praha rostla, ostatní klesají

Ve středu se čekalo na rozhodnutí americké centrální banky Fed. Čeká se růst sazeb o 25 bazických bodů. Ale důležitější bude výhled a komentář guvernéra Powella. Vliv to bude mít na zámořské trhy a na Evropu až ve čtvrtek ráno.
Hlavní pražský index PX ve středu opět vzrostl. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Hlavní pražský index PX (+0,42 %, 1 340,91 b.) ve středu opět vzrostl. ČEZ (+2,35 %, 936 Kč) byl za hvězdu. Ve středu tvořil téměř dvě třetiny celého objemu burzy. Jde o sedmý denní růst v řadě.

Důvodem růstu akcií bylo prohlášení ministra financí o možném zrušení daně z nadměrných zisků (WFT). Ta je z našeho pohledu spolu s vyhlídkou restrukturalizace dle lexČEZ II důvodem tlaku na akcie. Její zrušení by mělo mít výrazný růstový potenciál.

Za ČEZem se ve středu umístila Moneta (+1,80 %, 84,90 Kč). Moneta oznámí ve čtvrtek ráno výsledky za druhé čtvrtletí. Myslíme si, že by mohlo dojít ke zvýšení celoročního cíle na čistý zisk. Kofola (+0,78 %, 257 Kč) neoslabila deset dnů po sobě.

Ale je také pravda, že z tohoto počtu jen čtyři dny rostla, ve zbytku se cena neměnila. Philip Morris ČR (+0,23 %, 17 180 Kč) zaznamenal pátý růst v řadě a pomalu se vrací k hladině před po-dividendovém poklesu.

Ve středu oslabily Erste Group (-1,09 %, 820 Kč), Colt CZ (-0,36 %, 561 Kč), pojišťovna VIG (-0,17 %, 574 Kč) a Komerční banka (-0,07 %, 699 CZ Kč). Erste přerušila růstovou sérii šesti po sobě jdoucích seancí a pro Komerční banku je to naopak pátý pokles v řadě.

Americký index S&P500 zahájil den poklesem o 0,2 procenta. Za tímto tlakem jsou spekulace o tom, že by guvernér americké centrální banky Powell mohl naznačit další zvyšování úrokových sazeb. Index STOXX Europe 600 měl od začátku dne klesající tendenci. Krátce před koncem středečního obchodování byl slabší o 0,8 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB