Akciové trhy: Praha rostla, ostatní klesají

Názor
Ve středu se čekalo na rozhodnutí americké centrální banky Fed. Čeká se růst sazeb o 25 bazických bodů. Ale důležitější bude výhled a komentář guvernéra Powella. Vliv to bude mít na zámořské trhy a na Evropu až ve čtvrtek ráno.
Hlavní pražský index PX ve středu opět vzrostl. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Hlavní pražský index PX (+0,42 %, 1 340,91 b.) ve středu opět vzrostl. ČEZ (+2,35 %, 936 Kč) byl za hvězdu. Ve středu tvořil téměř dvě třetiny celého objemu burzy. Jde o sedmý denní růst v řadě.

Důvodem růstu akcií bylo prohlášení ministra financí o možném zrušení daně z nadměrných zisků (WFT). Ta je z našeho pohledu spolu s vyhlídkou restrukturalizace dle lexČEZ II důvodem tlaku na akcie. Její zrušení by mělo mít výrazný růstový potenciál.

Za ČEZem se ve středu umístila Moneta (+1,80 %, 84,90 Kč). Moneta oznámí ve čtvrtek ráno výsledky za druhé čtvrtletí. Myslíme si, že by mohlo dojít ke zvýšení celoročního cíle na čistý zisk. Kofola (+0,78 %, 257 Kč) neoslabila deset dnů po sobě.

Ale je také pravda, že z tohoto počtu jen čtyři dny rostla, ve zbytku se cena neměnila. Philip Morris ČR (+0,23 %, 17 180 Kč) zaznamenal pátý růst v řadě a pomalu se vrací k hladině před po-dividendovém poklesu.

Ve středu oslabily Erste Group (-1,09 %, 820 Kč), Colt CZ (-0,36 %, 561 Kč), pojišťovna VIG (-0,17 %, 574 Kč) a Komerční banka (-0,07 %, 699 CZ Kč). Erste přerušila růstovou sérii šesti po sobě jdoucích seancí a pro Komerční banku je to naopak pátý pokles v řadě.

Americký index S&P500 zahájil den poklesem o 0,2 procenta. Za tímto tlakem jsou spekulace o tom, že by guvernér americké centrální banky Powell mohl naznačit další zvyšování úrokových sazeb. Index STOXX Europe 600 měl od začátku dne klesající tendenci. Krátce před koncem středečního obchodování byl slabší o 0,8 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Růst v Evropě, v USA podporou lepší korporátní výsledky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB