Akciové trhy: Pražská burza překvapila růstem, masivní zájem o ČEZ

Názor
Z makrodat se ve středu čekalo zejména na americkou inflaci. Lehce klesla a hned se samozřejmě vyrojily spekulace na možné snížení sazeb. Pražská burza ve středu rostla. To bylo v kontrastu s ostatními evropskými parkety, které v drtivé většině klesaly.
PX index ve středu vrostl o 0,42 procenta, což je jednoznačně zásluha ČEZu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil středeční obchodování slušně v plusu (+0,8 %). A hned na začátku obchodování jsme byli svědky opravdu velké volatility. Evropské akcie prostřednictvím indexu STOXX Europe 600 otevřely níže. V závěru dne prakticky kopírovaly vysokou volatilitu amerických trhů. Před koncem obchodování byl index slabší o 0,4 procenta.

PX index ve středu vrostl o 0,42 procenta (1 389,99 b.). Je to jednoznačně zásluha ČEZu, který ovlivnil pozitivní sentiment v Praze a strhl s sebou většinu společností na BCPP. Zájem investorů o ČEZ byl opět masivní. Celkem tvořily obchody s akciemi ČEZu téměř 75 procent celé burzy.

Nakonec cena ČEZu posílila o 1,83 procenta (1 222 Kč) a stala se také nejlepší akcií dne. Z mého pohledu je to dáno čtvrtečním kvartálním reportem a spekulací na silné výsledky, a/nebo na oznámení vysoké dividendy. Ještě připomínám, že k návrhu dividendy nemusí dojít zítra, ale čtvrtletní prezentace je výborná příležitost k návrhu distribuce loňských zisků.

V plusu uzavřela také Kofola, když její akcie přidaly 0,82 procenta  (246 Kč), Moneta (+0,52 %, 78 Kč) a Komerční banka skončila na zelené nule (+0,07 %, 689 Kč). Oslabil Colt CZ (-0,67 %, 595 Kč), Erste (-0,44 %, 752,80 Kč) a Philip Morris ČR (-0,12 %, 16 600 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražskou burzu táhl výše ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).