Akciové trhy se kvůli omikronu propadají

Názor
Blízkovýchodní akciové trhy v neděli citelně propadají, dubajská burza dokonce o více než pět procent, tedy nejvýrazněji od propuknutí pandemie v březnu 2020. Na Blízkém východě se s akciemi v neděli obchoduje, na rozdíl od zbytku světa. Vývoj na blízkovýchodních trzích však může předznamenat vývoj na trzích světových, až se zítra burzy po víkendu otevřou. 
Blízkovýchodní akciové trhy v neděli citelně propadají, dubajská burza dokonce o více než pět procent. Vývoj na blízkovýchodních trzích může předznamenat vývoj na trzích světových, až se zítra burzy po víkendu otevřou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kromě dubajské burzy dnes klesají také trhy v Saúdské Arábii, Izraeli, Egyptě, Jordánsku, Kuvajtu, Kataru i Abú Dhabí. Propad blízkovýchodních trhů ovšem odráží také výsledek pátečního obchodování v USA či Evropě, během nějž dramaticky spadly ceny ropy. Například ropa Brent zlevnila o takřka dvanáct procent. Propad cen ropy byl dokonce sedmý nejvýraznější v dějinách.

Řada blízkovýchodních titulů vykazuje těsnou vazbu svého výkonu právě na cenu ropy, takže dnešní propad není překvapivý. Zároveň ale může signalizovat, že se globální trhy dosud nevzpamatovaly z nástupu nové varianty covidu, omikronu, a že mohutné výprodeje akcií a dalších aktiv mohou pokračovat také v nadcházejícím týdnu.

Pokud výprodeje budou pokračovat, pod dalším oslabujícím tlakem se ocitne také česká koruna. A to navzdory tomu, že guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v dnes publikovaném rozhovoru pro Respekt poněkud korigoval svůj čtvrteční výrok pro agenturu Reuters.

PSALI JSME:
Nová varianta covidu může vyřešit plynovou krizi v EU. Ale za jakou cenu?

Ve čtvrtek guvernér uvedl, že si „dovede představit“, že by bankovní rada ČNB na svém prosincovém zasedání ponechala základní sazby na stávajících úrovních. Koruna během pátku v reakci na tato slova a na zvěsti o šířícím se omikronu reagovala poměrně znatelným oslabením, z úrovní pod 25,54 za euro až na takřka 25,73.

Nyní však Rusnok v Respektu signalizuje, že ČNB je připravena pokračovat ve své stávající jestřábí měnové politice, a zvýšit tedy základní sazbu také v prosinci. To je v souladu s nynějším očekáváním trhu, který předpokládá, že centrální banka v prosinci zvýší základní sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň rovných tří procent.

Pokud se však v nadcházejícím týdnu budou světové trhy nadále propadat, pod tíhou obavy z omikronu, zvyšuje se riziko závažnějšího ekonomického útlumu ve světě i v ČR. V takovém případě by tedy navzdory dalšímu oslabování koruny ČNB své plány pravděpodobně přehodnotila a v prosinci ponechala základní sazbu tam, kde je.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.