Akciové trhy se kvůli omikronu propadají

Názor
Blízkovýchodní akciové trhy v neděli citelně propadají, dubajská burza dokonce o více než pět procent, tedy nejvýrazněji od propuknutí pandemie v březnu 2020. Na Blízkém východě se s akciemi v neděli obchoduje, na rozdíl od zbytku světa. Vývoj na blízkovýchodních trzích však může předznamenat vývoj na trzích světových, až se zítra burzy po víkendu otevřou. 
Blízkovýchodní akciové trhy v neděli citelně propadají, dubajská burza dokonce o více než pět procent. Vývoj na blízkovýchodních trzích může předznamenat vývoj na trzích světových, až se zítra burzy po víkendu otevřou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kromě dubajské burzy dnes klesají také trhy v Saúdské Arábii, Izraeli, Egyptě, Jordánsku, Kuvajtu, Kataru i Abú Dhabí. Propad blízkovýchodních trhů ovšem odráží také výsledek pátečního obchodování v USA či Evropě, během nějž dramaticky spadly ceny ropy. Například ropa Brent zlevnila o takřka dvanáct procent. Propad cen ropy byl dokonce sedmý nejvýraznější v dějinách.

Řada blízkovýchodních titulů vykazuje těsnou vazbu svého výkonu právě na cenu ropy, takže dnešní propad není překvapivý. Zároveň ale může signalizovat, že se globální trhy dosud nevzpamatovaly z nástupu nové varianty covidu, omikronu, a že mohutné výprodeje akcií a dalších aktiv mohou pokračovat také v nadcházejícím týdnu.

Pokud výprodeje budou pokračovat, pod dalším oslabujícím tlakem se ocitne také česká koruna. A to navzdory tomu, že guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v dnes publikovaném rozhovoru pro Respekt poněkud korigoval svůj čtvrteční výrok pro agenturu Reuters.

PSALI JSME:
Nová varianta covidu může vyřešit plynovou krizi v EU. Ale za jakou cenu?

Ve čtvrtek guvernér uvedl, že si „dovede představit“, že by bankovní rada ČNB na svém prosincovém zasedání ponechala základní sazby na stávajících úrovních. Koruna během pátku v reakci na tato slova a na zvěsti o šířícím se omikronu reagovala poměrně znatelným oslabením, z úrovní pod 25,54 za euro až na takřka 25,73.

Nyní však Rusnok v Respektu signalizuje, že ČNB je připravena pokračovat ve své stávající jestřábí měnové politice, a zvýšit tedy základní sazbu také v prosinci. To je v souladu s nynějším očekáváním trhu, který předpokládá, že centrální banka v prosinci zvýší základní sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň rovných tří procent.

Pokud se však v nadcházejícím týdnu budou světové trhy nadále propadat, pod tíhou obavy z omikronu, zvyšuje se riziko závažnějšího ekonomického útlumu ve světě i v ČR. V takovém případě by tedy navzdory dalšímu oslabování koruny ČNB své plány pravděpodobně přehodnotila a v prosinci ponechala základní sazbu tam, kde je.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice: Pět vítězů a pět poražených roku 2021

Největším hitem loňského roku byly kryptoměny, které nezřídka rostly i o stovky procent. Nejúspěšnější však nebyl bitcoin, ale ethereum, jehož růst byl oproti bitcoinu čtyřnásobný. Dařilo se také kávě, elektřině, či …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB