Akciové trhy: Středeční obchodování je pro indexy pozitivní

Názor
Vypadá to, že americká inflace dále nezrychluje. Růst CPI (index měřící vývoj cen pro americké spotřebitele, pozn. red.) se o desetinu procentního bodu se snížil. To může být pro Fed, centrální banku USA, jedním z důvodů pro snížení sazeb ještě v tomto roce.
Tento týden se akciím Colt CZ ještě nepodařilo posílit a stále jen klesaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Americký index S&P 500 zahájil po mírném poklesu inflace obchodování výše o 0,5 procenta, a tím se dostal na nové historické maximum. Evropský index STOXX Europe 600 ve středu předvedl devátý růstový obchodní den v řadě. Netřeba dodávat, že to bude další, deváté vylepšení maxima v řadě. Krátce před koncem obchodování byl proti úterku silnější o 0,4 procenta.

Index PX pražské burzy ve středu lehce posílil (+0,49 %, 1 563,43 b). Nejvíce rostla cena akcií Kofoly (+2,53 %, 284 Kč). Bez podstatnějších zpráv. Denní objem vzrostl několikanásobně ve srovnání s jeho dlouhodobým průměrem. Na druhém místě se umístil ČEZ (+2,26 %, 927,50 Kč).

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

V úterý po výsledcích oslabil. Ve středu s odstupem investoři pravděpodobně vyhodnotili reportovaná čísl jako silná a cena vzrostla. Mezi další růstové emise se zařadily: Philip Morris ČR (+0,94 %, 14 960 Kč), Erste Group (+0,76 %, 1 138,50 Kč) a Komerční banka (+0,76 %, 796,50 Kč).

Naopak největší ztrátu jsme viděli u Colt CZ (-1,91 %, 667 Kč). Tento týden se mu ještě nepodařilo posílit a jen klesá. Z finančního sektoru klesly Moneta (-1,32 %, 96,90 Kč) a pojišťovna VIG (-0,65 %, 770 Kč). VIG oslabil po šesti neklesajících dnech v řadě.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Ačkoli ČEZ oznámil silná čísla, jeho cena oslabila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.