Akciové trhy v Evropě i zámoří klesají, Praha mírně rostla

Názor
Negativní vliv mohl mít na akciové trhy neúspěch vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA. Nepomohly ani lepší indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), které naznačují inflační tlaky.
Negativní vliv mohl mít na akciové trhy neúspěch vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pražská burza rostla v pondělí a mírně rostla i v úterý. To je v kontrastu s většinou ostatních evropských parketů, které klesaly. Index PX (+0,05 %, 1 320 b.) skončil v úterý s mírným ziskem na zelené nule.

Nejlepším byl v úterý Philip Morris ČR (+2,03 %, 17 060 Kč). Rostl čtvrtým dnem v řadě a pomalu vymazával podividendový propad. Negativní zprávy o růstu spotřebních daní na tabák a na zahřívané produkty jsou, zdá se, již zaceněny.

Komerční banka (+0,69 %, 661 Kč) a VIG (+0,64 %, 625 Kč) rostly beze zpráv. V plusu se podařilo skončit ještě Kofole (+0,41 %, 246 Kč), Monetě (+0,25 %, 78,70 Kč). Výčet titulů se záporným výnosem je kratší. ČEZ (-0,88 %, 1 011 Kč), Erste (-0,60 %, 744 Kč) a na konci obchodování oslabil i Colt CZ (-0,34 %, 591 Kč).

Předpokládáme, že pro investory je situace na ČEZu značně nepřehledná a nejistá, co se vlastně dá očekávat. A nejistota nikomu nepřidá. Přes masivní výprodeje v posledních několika dnech je ČEZ od začátku roku silnější o 34,3 procenta.

Širokopásmový index S&P500 (USA) otevřel negativně ovlivněn nezdarem ve vyjednávání o dluhovém stropu a proinflačních makrodatech. Index oslaboval po zahájení obchodování o 0,3 procenta.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) otevřely níže a po celou dobu obchodního dne zůstaly v mínusu a k nule se ani nepřiblížily. S negativním otevřením amerického trhu se ztráta prohlubovala. Krátce před koncem obchodování index ztrácel 0,5 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Zahájení nového týdne bylo v Praze pozitivní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB