Akciové trhy: Většina dnes klesala, Praha nebyla výjimkou

Názor
Otevření evropských trhů ovlivnila slabá čínská makrodata (průmysl, maloobchod a fixní investice, pozn. aut.). Pozitivní dopad z otevření čínské ekonomiky zrušení nulové tolerance vůči covidu se zatím nekoná v takové míře, jakou očekává trh.
Erste Group se v úterý poprvé obchodovala bez nároku na dividendu 1,90 eur ze zisku minulého roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepotěšil, lépe řečeno přímo zklamal, ani ZEW index (ekonomický ukazatel a indikátor kapitálového trhu, pozn. red.). Naopak americký průmysl a maloobchodní tržby dopadly lépe ve srovnání s konsensem.

Hlavní index pražské burzy PX v úterý zhruba polovinu seance obchodoval v plusu a druhou zase v červeném. Za celý den nakonec odevzdal 0,19 procenta (1 342,54 b.). Jde o čtvrtý denní pokles v řadě.

Erste Group se v úterý poprvé obchodovala bez nároku na dividendu 1,90 eur (asi 45 Kč) ze zisku minulého roku. Tím pádem byl dán „vítěz“ dne. První den bez dividendy tzv. ex-dividend obvykle akcie oslabí o výši dividendy.

Ale Erste odevzdala jen 1,70 procenta nebo 12,30 Kč, tedy podstatně méně, než činí dividenda. Přesto byla nejhorší akcií dne. Jako jediná oslabila.

Nejlepší výkon v úterý zaznamenala Moneta (+0,64 %, 78,60 Kč), následovaná byla Kofolou (+0,41 %, 244 Kč), Coltem CZ (+0,17 %, 594 Kč) a Komerční bankou (+0,08 %, 660,50 Kč). ČEZ (0 %, 1 150 Kč) skončil beze změny.

Širokopásmový index S&P500 (USA) v pondělí rostl o 0,30 procenta a v úterý otevřel obchodování slabší o 0,3 procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) v úterý předvedly docela slušnou volatilitu (+0,1 % až -0,6 %). Naprostou většinu dne se obchodovaly v záporném pásmu a s otevřením US trhů dále klesaly. Krátce před koncem obchodování byly slabší o 0,5 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza klesala od začátku dne, v čele ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.