Akciové trhy: Většina dnes klesala, Praha nebyla výjimkou

Otevření evropských trhů ovlivnila slabá čínská makrodata (průmysl, maloobchod a fixní investice, pozn. aut.). Pozitivní dopad z otevření čínské ekonomiky zrušení nulové tolerance vůči covidu se zatím nekoná v takové míře, jakou očekává trh.
Erste Group se v úterý poprvé obchodovala bez nároku na dividendu 1,90 eur ze zisku minulého roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepotěšil, lépe řečeno přímo zklamal, ani ZEW index (ekonomický ukazatel a indikátor kapitálového trhu, pozn. red.). Naopak americký průmysl a maloobchodní tržby dopadly lépe ve srovnání s konsensem.

Hlavní index pražské burzy PX v úterý zhruba polovinu seance obchodoval v plusu a druhou zase v červeném. Za celý den nakonec odevzdal 0,19 procenta (1 342,54 b.). Jde o čtvrtý denní pokles v řadě.

Erste Group se v úterý poprvé obchodovala bez nároku na dividendu 1,90 eur (asi 45 Kč) ze zisku minulého roku. Tím pádem byl dán „vítěz“ dne. První den bez dividendy tzv. ex-dividend obvykle akcie oslabí o výši dividendy.

Ale Erste odevzdala jen 1,70 procenta nebo 12,30 Kč, tedy podstatně méně, než činí dividenda. Přesto byla nejhorší akcií dne. Jako jediná oslabila.

Nejlepší výkon v úterý zaznamenala Moneta (+0,64 %, 78,60 Kč), následovaná byla Kofolou (+0,41 %, 244 Kč), Coltem CZ (+0,17 %, 594 Kč) a Komerční bankou (+0,08 %, 660,50 Kč). ČEZ (0 %, 1 150 Kč) skončil beze změny.

Širokopásmový index S&P500 (USA) v pondělí rostl o 0,30 procenta a v úterý otevřel obchodování slabší o 0,3 procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) v úterý předvedly docela slušnou volatilitu (+0,1 % až -0,6 %). Naprostou většinu dne se obchodovaly v záporném pásmu a s otevřením US trhů dále klesaly. Krátce před koncem obchodování byly slabší o 0,5 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB