Akciové trhy: Zahájení nového týdne bylo v Praze pozitivní

Názor
Začátek obchodování na pražské burze byl v pondělí postižen technickými problémy a seance začala později. Hlavní index PX se kromě začátku obchodoval v plusu. Nakonec uzavřel den se ziskem 0,19 procenta (1 319,33 b.).
Zahájení nového týdne bylo v Praze pozitivní. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Až v samotném závěru obchodování klesl Colt CZ (-0,17 %, 593 Kč). Těsně před koncem se změnila také cena ČEZu (-0,20 %, 1 020 Kč), ten tedy nakonec oslabil a zapsal sedmý nerůstový (minulé úterý skončil beze změny, jinak oslaboval) den v řadě. Prohloubil tak ztrátu minulého týdne (-15,40 %), když došlo k výprodeji akcií na základě nového návrhu vlády na přeměnu obchodních společností.

Ten by výrazně snížil kvalifikovanou většinu nutnou k transformaci/rozdělení. Stát by si pak mohl na valné hromadě svým 70% podílem odhlasovat např. rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem, jak to naznačuje tisková zpráva. Vláda by tak asi ovládla nejhodnotnější výrobní část ČEZu a současným minoritním akcionářům by mohl zůstat zbytek.

Kofola (0 %, 245 Kč) a Moneta (+0,0 %, 78,70 Kč) skončily beze změny. Nejlepší výkon zaznamenala beze zpráv Komerční banka (+0,61 %, 656,50 Kč). Následovala pojišťovna VIG (+0,32 %, 621 Kč) a Erste (+0,20 %, 748,50 Kč). Mezi tento blok finančních institucí se vklínil Philip Morris ČR (+0,36 %, 16 720 Kč), který již nereagoval na zprávy tisku o chystaném růstu spotřební daně na tabák.

Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil nový týden růstem o 0,2 procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se první polovinu dne obchodovaly v plusu, druhou naopak v mínusu. Krátce před koncem obchodování oslabovaly o mírnou 0,1 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza pod vlivem ČEZu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.