Aktivita investorů a nadcházející období hlasování na valných hromadách

Názor
Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ty budou pravděpodobně zaměřené na dividendovou politiku, odměňování vedoucích pracovníků a ESG (kritéria správy v oblasti životního prostředí a sociální oblasti, pozn. red.), kdy by rostoucí počet drobných investorů zde mohl hrát významnou roli.
Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato skupina byla obvykle nedostatečně zastoupena a do hlasování se zapojovala mnohem méně než institucionální investoři (viz graf níže), ale to se mění. Tento trend přichází na pozadí zvýšeného aktivismu tradičních investorů, od Salesforce po Disney, a s autory ‚krátkých reportů‘, kteří se zabývají většími akciemi, jako je indická Adani.

Sezóna proxy se už blíží. V období od dubna do června se ve většině velkých veřejných společností konají výroční valné hromady a akcionáři hlasují o klíčových otázkách, od dividend po místa v představenstvu.

Sezóna 2022 se vyznačovala rostoucím důrazem na ESG u amerických akcií a větším počtem sporných usnesení o odměnách v Evropě.

V centru pozornosti jsou drobní investoři. Je jich více než kdy jindy, ale jejich účast na hlasování je stále nízká, v průměru 29procentní účast na vlastněných akciích oproti 82 procentům u institucionálních akcionářů.

Aktivita obchodníků s krátkými pozicemi se dostala do popředí zájmu, přičemž společnost Hindenburg Research výrazně ovlivnila ceny akcií skupiny Adani. To přispělo k tomu, že Indie patří v tomto roce k nejhorším akciovým trhům na světě. Tradiční zaměření aktivistů na menší akcie se nyní mění na větší cíle, od firmy Adani po Sunrun a NIO.

V loňském roce bylo zaznamenáno odhadem 113 takových zpráv, které vedly k průměrnému 31procentnímu poklesu cen akcií, na něž byly zaměřeny. Úspěchy v poslední době zaznamenali i tradiční a větší aktivisté, kteří požadovali snížení nákladů a změnu strategie, počínaje společností Elliot a Starboard u Salesforce a konče společností Peltz u Disney.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.