Aktivita investorů a nadcházející období hlasování na valných hromadách

Názor
Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ty budou pravděpodobně zaměřené na dividendovou politiku, odměňování vedoucích pracovníků a ESG (kritéria správy v oblasti životního prostředí a sociální oblasti, pozn. red.), kdy by rostoucí počet drobných investorů zde mohl hrát významnou roli.
Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato skupina byla obvykle nedostatečně zastoupena a do hlasování se zapojovala mnohem méně než institucionální investoři (viz graf níže), ale to se mění. Tento trend přichází na pozadí zvýšeného aktivismu tradičních investorů, od Salesforce po Disney, a s autory ‚krátkých reportů‘, kteří se zabývají většími akciemi, jako je indická Adani.

Sezóna proxy se už blíží. V období od dubna do června se ve většině velkých veřejných společností konají výroční valné hromady a akcionáři hlasují o klíčových otázkách, od dividend po místa v představenstvu.

Sezóna 2022 se vyznačovala rostoucím důrazem na ESG u amerických akcií a větším počtem sporných usnesení o odměnách v Evropě.

V centru pozornosti jsou drobní investoři. Je jich více než kdy jindy, ale jejich účast na hlasování je stále nízká, v průměru 29procentní účast na vlastněných akciích oproti 82 procentům u institucionálních akcionářů.

Aktivita obchodníků s krátkými pozicemi se dostala do popředí zájmu, přičemž společnost Hindenburg Research výrazně ovlivnila ceny akcií skupiny Adani. To přispělo k tomu, že Indie patří v tomto roce k nejhorším akciovým trhům na světě. Tradiční zaměření aktivistů na menší akcie se nyní mění na větší cíle, od firmy Adani po Sunrun a NIO.

V loňském roce bylo zaznamenáno odhadem 113 takových zpráv, které vedly k průměrnému 31procentnímu poklesu cen akcií, na něž byly zaměřeny. Úspěchy v poslední době zaznamenali i tradiční a větší aktivisté, kteří požadovali snížení nákladů a změnu strategie, počínaje společností Elliot a Starboard u Salesforce a konče společností Peltz u Disney.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB