Aktivita v průmyslu se podle PMI v listopadu zvýšila

Názor
Tuzemský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze zpracovatelského průmyslu v listopadu předčil veškeré odhady, když vzrostl z 55,1 na 57,1 bodu. Analytici očekávali v průměru 55,5 bodu. K nárůstu aktivity ve výrobním sektoru podle PMI průzkumu pomohlo jak zvýšení objemu výroby, tak i počtu nových zakázek.
O převládajícím optimismu mezi průmyslníky svědčí také zvyšující se zaměstnanost. Ilustrační foto: Pixabay.com

I nadále však platí, že index uměle navyšují dlouhé dodavatelské lhůty, které aktuálně nejsou dány přetížením výrobních kapacit, ale chybějícími vstupy do výroby v důsledku přetrvávajícího narušení dodavatelských řetězců. To se i v listopadu podepisovalo na výrazném růstu cen výrobních materiálů, k němuž se přidalo ještě zdražení energií a pohonných hmot.

K růstu cen vstupů, který byl v listopadu nejvyšší za poslední čtyři měsíce, však přispívá i snaha řady výrobců tvořit bezpečnostní zásoby. Výrobci tak ve výsledku byli již několikátý měsíc v řadě nuceni promítnout vyšší náklady do svých konečných cen pro spotřebitele.

Přes trvávající problémy však v listopadu podle průzkumu PMI došlo v průmyslu k nepatrnému zlepšení, když rozpracovanost rostla nejpomalejším tempem od letošního března. O převládajícím optimismu mezi průmyslníky svědčí také zvyšující se zaměstnanost.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB