Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu velmi výrazně klesá

Analýza
Prosincový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu, nicméně v porovnání říjnem a listopadem se tempo poklesu zmírnilo.
V tuzemském zpracovatelském průmyslu prudce klesají nové objednávky a očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou na druhé nejslabší úrovni od dubna 2020. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl v prosinci vzrostl na své tříměsíční maximum, čemuž napomohl mírnější pokles výroby a také obdobný vývoj pozorovaný v sousedním Německu či Polsku.

Nicméně, výroba a zejména nové objednávky dle PMI průzkumu i nadále výrazně klesají, nálada ve zpracovatelském průmyslu zůstává pesimistická a vše vede k poklesu zaměstnanosti v tomto významném sektoru české ekonomiky.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci vzrostl z úrovně 41,6 na 42,6, což představuje tříměsíční maximum. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 42,7.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již sedmý měsíc v řadě.

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice se v závěru roku zhoršila

Jakkoliv celkový PMI indikátor v prosinci vzrostl, tak i nadále platí konstatování, že na tak nízkých úrovních, na kterých se indikátor PMI aktuálně nachází, bylo hodnocení podmínek ve zpracovatelském průmyslu na jaře roku 2020. Tehdy se aktivita v tomto sektoru ekonomiky začala zvedat po úderu, který uštědřila první vlna pandemie koronaviru.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci zmírnil pokles výroby, jenž byl nejmírnější od září 2022. Prudce klesají nové objednávky a očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou na druhé nejslabší úrovni od dubna 2020.

Vysoká inflace včetně vysokých nákladů na energie se nepříznivě podepisuje na kupní síle zákazníků, a to i na exportních trzích: Nové objednávky ze zahraničí pokračují v prudkém poklesu. Slabé nové objednávky a pokračující pokles výroby vedou ke ztrátě pracovních míst: Zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci klesla nejrychleji od srpna 2020.

Růst nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci zrychlil, nicméně i tak šlo o druhý nejpomalejší nárůst nákladů za uplynulé dva roky. Růst prodejních cen se zpomalil, na nejnižší úroveň od března 2021 s tím, jak na výrobce působí konkurenční prostřední, jež jim znemožňuje promítnout vyšší náklady plně do prodejních cen.

PSALI JSME:
Vnější nerovnováha české ekonomiky dál narůstá

Ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by v horizontu dalších měsíců dle našeho názoru mělo obecně vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky. Prosincový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí zmírnění poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Zmírnění poklesu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu odpovídá vývoji v sousedním Polsku či v eurozóně, nicméně dle průzkumu PMI klesá aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu i tak velmi výrazně.

Pokles PMI ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokládaného scénáře, v němž Česká republika vykáže mezikvartální pokles hrubého domácího produktu (HDP) jak ve třetím, tak ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 a ekonomika tak projde technickou recesí.

V průběhu letošního prvního čtvrtletí by se ale situace v české ekonomice měla stabilizovat v tom smyslu, že HDP bude mezikvartálně víceméně stagnovat. Od druhého čtvrtletí by se měl HDP vrátit k mezikvartálnímu růstu, ovšem za celý rok 2023 bude růst HDP činit pouhých 0,5 procenta a riziko je vychýleno spíše ve směru ještě slabšího výkonu české ekonomiky. Za celý rok 2022 odhadujeme růst HDP České republiky v oblasti 2,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled pro průmyslovou výrobu napříč Evropou není příliš optimistický

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB